Kultura i styl

Pożegnanie Jana Machulskiego

Kultura i styl

Aktualizacja:
 
TVN24Pożegnanie Jana Machulskiego

Dla wielu pozostanie przede wszystkim kultowym kasiarzem Kwintą z filmu "Va bank". Dla tych, którzy byli z nim bliżej, będzie prawdziwym nauczycielem, wychowawcą, opiekunem talentu wielu aktorów. W Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Jana Machulskiego.

Żegnamy osobę, która była wzorem bezinteresownej obecności w sztuce. To rzadkie, wyjątkowe, nadzwyczajne i jestem przekonany, że na naszej drodze nie spotkamy już podobnego do niego człowieka. Bogdan Zdrojewski, minister kultury

Podczas mszy świętej ogłoszono, że prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Jana Machulskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zawsze był dla nas pełen przyjaźni, humoru i dobrej energii, lubił pracować z młodymi filmowcami, do końca swego zawodowego życia (...); dobrze wiedział że oddaje nam do dyspozycji nie tylko swoje aktorstwo ale także, że czegoś nas uczy - skromności, zawodowstwa, szacunku dla pracy. Jacek Bromski, prezes SFP

Przed głównym ołtarzem została wystawiona urna, obok której umieszczono zdjęcie aktora, uzyskane odznaczenia państwowe i wieńce, m.in. od prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego oraz od PISF-u i studentów łódzkiej "Filmówki", którzy tłumnie przybyli do kościoła.

- Nie zdążyliśmy się nawet z Janem Machulskim pożegnać, bo odszedł tak nagle (...), jesteśmy zaskoczeni i zasmuceni - mówił minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Machulskiego żegnał także prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski. - Rozstajemy się z wybitnie utalentowanym aktorem i reżyserem, wychowawcą (...), ale też z jednym z najsympatyczniejszych, najzacniejszych i najlepszych z naszego środowiska filmowego, żegnamy naszego przyjaciela i mistrza - mówił Bromski.

Przyjaciele wspominają Jana Machulskiego
Przyjaciele wspominają Jana MachulskiegoTVN24

W ostatnim pożegnaniu Machulskiemu towarzyszyła muzyka - dwóch jazzowych muzyków zagrało po zakończeniu mszy świętej "Blues na kwintę" (na trąbkę i kontrabas). Po mszy dalszy ciąg uroczystości pogrzebowych odbył się na Cmentarzu Komunalnym na Powązkach.

Kwinto to nie wszystko

Andrzej Bednarek, prorektor PWSFTViT: To była twarz szkoły
Andrzej Bednarek, prorektor PWSFTViT: To była twarz szkołyTVN24

Jan Machulski urodził się 3 lipca 1928 r. w Aleksandrowie Łódzkim. W 1954 roku został absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Łodzi, a w 1971 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Od 1974 roku wykładał na Wydziale Aktorskim łódzkiej PWSFTviT, a potem był dziekanem i prodziekanem tego wydziału.- Zawsze miał taki amerykański sposób bycia: "cześć", "jak leci?", "co u Ciebie?". Tak zaczynał każdą rozmowę - wspomina jedna z jego studentek.

Jeden z nielicznych aktorów,którzy jak grają to bardziej dbają, żeby partner lepiej wypadł niż on sam. Kiedy w „Vabanku”, on jako Kwinto i ja jako Kramer, graliśmy protagonistów, wszyscy się dziwili, jak możemy sobie z tym dać radę, kiedy się prywatnie bardzo lubimy. Była w tym zasługa znakomitego aktorstwa i wielkiego koleżeństwa Jana Machulskiego. Leonard Pietraszak

Występował na scenach wielu teatrów, gdzie zagrał około 70 ról. Był współzałożycielem warszawskiego Teatru Ochoty. Jest również autorem sztuk: "Krzywa płaska" i "Lęk". Zagrał wiele ról filmowych. Największą popularność zdobył w filmach swojego syna Juliusza Machulskiego: "Vabank" I i II, w których grał kasiarza Kwintę.

W latach 1954-1982 był członkiem SPATiF-ZASP. Jest laureatem Złotego Krzyża Zasługi, Złotej Odznaki "Zasłużonego dla miasta Lublina", Honorowej Odznaki miasta Łodzi oraz Złotej Odznaki Honorowej "Za zasługi dla miasta Warszawy".

Jan Machulski zmarł na serce 20 listopada w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Miał 80 lat.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości