Kultura i styl

Polacy podbijają Hollywood. Dzięki nim Matt Damon zamieszkał na Marsie

Kultura i styl

Fakty TVN | Imperial - CinepixBez nas Matt Damon nie zamieszkałby na Marsie

Polskie firmy dostarczają na hollywoodzkie plany filmowe coraz więcej elementów scenografii, mebli, porcelany i innych przedmiotów. Bez Polaków gwiazdor Matt Damon nie zamieszkałby na Marsie, a agenta 007 nie byłoby czym torturować.

Namioty sferyczne produkowane przez polską firmę spod Szczecina zagrały kosmiczną bazę w filmie Ridleya Scotta. Jego dzieło "Marsjanin" będzie walczyło w tym roku o Oscara za najlepszą scenografię. - Śmiejemy się troszeczkę, że mamy nominację do Oscara. Nasza struktura była jednym z elementów scenografii - cieszy się Adam Łyczakowski z Freedomes.pl.

Namiot wyleciał w powietrze

To Hollywood znalazło polską firmę z Kołbaskowa. Amerykanie szukali producenta, który zaprojektuje i zbuduje na potrzeby filmu imitację bazy w kosmosie. Marsjański krajobraz udawała pustynia w Jordanii. Polacy zbudowali tam kosmiczną bazę w 10 dni. W filmie namiot zniknął z prędkością światła. - Na szczęście nie widzieliśmy tego, jak wylatuje w powietrze. Dopiero w filmie, tak że emocje zdążyły opaść. I już prawie zapomnieliśmy, co tam budowaliśmy - śmieje się Adam Wójcikowski z Freedomes.pl.

Pomogliśmy torturować Bonda

Podobny los spotkał specjalne szafki medyczne, produkowane przez firmę z Gdańska. Producenci ostatniego filmu o Jamesie Bondzie "Spectre" przez rok negocjowali zakup mebla, który stoi w każdym gabinecie dentystycznym. Wybierali nawet specjalny odcień bieli. W końcu pacjentem był nie byle kto, bo agent 007. Choć polskich szafek pewnie mile nie wspomina... - Wiemy, że zagrały w scenie tortur. Jak widzieliśmy, te szafki też wybuchły - mówi Dariusz Sawicki, właściciel firmy Designmedica. W filmie "Mroczne cienie" w reżyserii Tima Burtona zagrały z kolei makramy (tkanina ażurowa) Jolanty Surmy ze Złotowa. Jej prace producenci wypatrzyli na wystawie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Londynie. Jak widać, Polacy potrafią wyczarować wszystko, co reżyser sobie zamarzy. A zamówienia z Hollywood możemy traktować jako uznanie tego co polskie.

WIĘCEJ MATERIAŁÓW "FAKTÓW" TVN ZNAJDZIESZ TUTAJ

Autor: dasz\mtom / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN | Imperial - Cinepix

Pozostałe wiadomości