Kultura i styl

Polacy nie czytają książek. Varga: odrzucili pewien rodzaj wstydu

Kultura i styl

Aktualizacja:
Polacy nie czytają książek. Varga: odrzucili pewien rodzaj wstydu
tvn24Gościem "Xięgarni" był Krzysztof Varga

Ludzie odrzucili pewien rodzaj wstydu, przestali udawać - mówił w "Xięgarni" w TVN24 Krzysztof Varga o badaniach czytelnictwa, w których Polacy przyznają się do nieczytania książek. Jeden z najbardziej znanych polskich prozaików i felietonistów był gościem programu po wakacyjnej przerwie.

Varga pytany był o przyczyny nieczytania książek przez Polaków. Początkowo był niechętny by odpowiadać. - Jakiś czas temu składałem przed samym sobą obietnicę, że już nie będę się wypowiadał, pisał felietonów o nędzy polskiego czytelnictwa - tłumaczył. Za chwilę jednak już mówił: - O ile w poprzednich badaniach (Biblioteki Narodowej - red.) ludzie tłumaczyli się, że oni jeszcze bardzo lubią czytać i najchętniej nic innego by nie robili, tylko czytali książki, ale po prostu są zawaleni robotą i nie mają czasu, to w ostatnich badaniach pojawiło się coś takiego, że w ogóle im to do niczego nie jest potrzebne. Odrzucili pewien rodzaj wstydu, przestali udawać.

"Żyliśmy w złudzeniu"

Według Vargi, przez jakiś czas żyliśmy w złudzeniu, że polskie społeczeństwo, gdy zrealizuje już swoje konsumpcyjne aspiracje (…), to wtedy zacznie zaspokajać swoje potrzeby duchowe. - Okazało się, że nie. Okazało się, że raczej zaczęli wymieniać stare telewizory płaskie na nowe telewizory płaskie - podkreślał.

- Tu jest problem, wydaje mi się, społeczny - podsumował.

Program "Xięgarnia" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". Producentem wykonawczym jest SOLFILM.

Autor: nsz//kdj,tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości