Jeden z największych hitów francuskiego kina w Player.pl

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw/tr
Źródło:
tvn24.pl
M2 Films"Nędznicy" Ladja Ly dostępny w Player.pl

Niewinny wybryk, który czasem niespodziewanie pociąga za sobą konsekwencje, które mogą doprowadzić do rewolucji. Tak można streścić "Nędzników" francuskiego debiutanta Ladja Ly. Jeden z największych hitów francuskiego kina, nominowany między innymi do Oscara, dostępny w serwisie Player.pl.

Urodzony w Mali francuski dokumentalista Ladj Ly zachwycił międzynarodową krytykę i publiczność podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes w ubiegłym roku. A debiutancka pełnometrażowa fabuła "Nędznicy" stała się niespodziewanym faworytem rywalizacji o Złotą Palmę. Ostatecznie doceniony został Nagrodą Jury. Później "Nędzników" doceniano na wielu festiwalach. 

Gdy film trafił do francuskich kin, stał się hitem. Przyciągnął ponad trzy miliony widzów. A krytycy, zachwycając się, porównywali obraz między innymi do legendarnej "Nienawiści" Mathieu Kassovitza z 1995 roku. W ciągu kolejnych kilku miesięcy obraz Ladja Ly zdobył nominację do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy, Złotego Globu (najlepszy film zagraniczny), cztery Cezary, w tym dla najlepszego filmu i Cezara Publiczności.

"Nedznicy" Ladja LyM2 Films

Zapomniana cześć francuskiego społeczeństwa

Akcja filmu rozgrywa się w Montfermeil, które pulsuje od napięć, gniewu i niepewności. To miejsce, w którym nieustannie toczy się gra o lokalne wpływy.

Niewinny wybryk grupy dzieciaków, które dla żartu kradną małe lwiątko z miejscowego cyrku, może okazać się początkiem rewolucji.

Ly zbudował swoją opowieść na pograniczu fikcji i dokumentu, tworząc brutalny momentami obraz napięć we francuskim społeczeństwie. "Nędznicy" początkowo powstali w 2017 roku jako krótki metraż, po czym twórca dokumentów zdecydował się rozbudować go do pełnometrażowej fabuły. Jak sam reżyser wielokrotnie podkreślał w wywiadach, film jest "alarmującym krzykiem", zwracającym uwagę na problem rasizmu, ksenofobii, głębokich podziałów we francuskim społeczeństwie.  Pokazuje francuskie przedmieścia, tętniące napięciami i problemami grup wykluczonych, o których politycy przypominają sobie, gdy zbliżają się wybory.

Jeśli przegapiłeś "Nędzników” w kinach, możesz nadrobić zaległości w serwisie player.pl. Wypożycz film na 48 godzin za jedyne 18 złotych i ciesz się najlepszym kinem.

Autor:tmw/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: M2 Films