Kultura i styl

Znamy laureatów "Paszportów Polityki"

Kultura i styl


Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Nagrody przyznawane są młodym twórcom w sześciu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura. Od kilku lat nadawany jest również tytuł Kreatora Kultury. Tegoroczną ceremonię wręczenia Paszportów Polityki otworzył występ ubiegłorocznych laureatów, grupy Kwadrofonik z gościnnym udziałem Artura Rojka.

Film: Magnus von Horn

W kategorii "film" nagrodę otrzymał Magnus von Horn, który – choć przyjechał do Polski ze Szwecji – uważa się za polskiego reżysera.

Artystę wyróżniono za film "Intruz" oraz za "dyscyplinę i powściągliwość w penetrowaniu mrocznej strony życia, za dojrzałe, trzymające w napięciu psychologiczne kino najwyższej próby". Wśród nominowanych znaleźli się także Karolina Bielawska oraz Kuba Czekaj.

- Chciałbym podziękować Polsce: jestem imigrantem – powiedział von Horn. - Mogę pracować, istnieć, mieszkać, płacić podatki – dodał.

Literatura: Łukasz Orbitowski

W dziedzinie literatury "Paszport" otrzymał Łukasz Orbitowski. Jak napisano w laudacji, pisarza nagrodzono za "doskonałe połączenie powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej oraz za precyzyjne i poruszające, zapadające w pamięć studium zła", jakie stanowiło jego ostatnia powieść "Inna dusza". Do nagrody nominowani byli również Andrzej Muszyński i Weronika Murek.

Teatr: Ewelina Marciniak

Za swoją pracę w teatrze jury wyróżniło reżyserkę Ewelinę Marciniak, autorkę m.in. spektakli "Morfina", "Portret damy" czy "Śmierć i dziewczyna". Marciniak otrzymała nagrodę za "pracowitość, rozmach inscenizacyjny, poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru". Nominacje otrzymały także Justyna Wasilewska oraz Dominika Knapik.

Muzyka poważna: Marcin Świątkiewicz

W dziedzinie muzyki poważnej zwyciężył Marcin Świątkiewicz. Wyróżniono "wrażliwość i muzyczną erudycję, błyskotliwe interpretacje i wszechstronność, która pozwala mu być zarówno wybitnym solistą, jak też twórczo pracować w zespołach barokowych w kraju i na świecie". Nominacje otrzymali także Barbara Kinga Majewska i Krzysztof Książek.

Muzyka popularna: Kuba Ziołek

Za dokonania na polu muzyki popularnej "Paszportem Polityki" nagrodzono multiinstrumentalistę i wokalistę Kubę Ziołka za "wyjątkowe, autorskie i zawsze rozpoznawalne podejście do muzyki z kręgu rocka, folku czy elektroniki, za niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk". Nominowani zostali również Raphael Rogiński i Błażej Król.

Sztuki wizualne: Tymek Borowski

Sztuki wizualne podczas tegorocznej gali reprezentowali Honorata Martin, Piotr Łakomy i Tymek Borowski. "Paszport" otrzymał Borowski, za "nieustanne poszukiwanie nowych sposobów komunikowania się z widzem; za błyskotliwe prace mądrze wpisujące się w społeczny i kulturowy dyskurs".

- Ta nagroda przypomina mi o tym, że jest sens robić taką kulturę – czy też taką sztukę - która może być użyteczna i przydatna w codziennym życiu. Także dla ludzi, którzy tą sztuką na co dzień się nie interesują – powiedział artysta, odbierając "Paszport". Tytułem "Kreatora Kultury" w tym roku wyróżniono grupę CD Projekt Red - zespół twórców, odpowiedzialnych za stworzenie serii gier "Wiedźmin", które odniosły wielki sukces na świecie.

Jak napisano w uzasadnieniu werdyktu, "za twórcze wykorzystanie bohatera prozy Andrzeja Sapkowskiego i stworzenie z 'Wiedźmina' wielkiej marki w świecie gier wideo. Za pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie".

"Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy. W tym roku "Paszporty" wręczono po raz 23.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości