Dzieła Picassa sprzedane za 109 milionów dolarów

Autor:
mbl
Źródło:
Reuters

11 prac hiszpańskiego artysty Pabla Pisasso sprzedano na aukcji w Las Vegas za prawie 109 milionów dolarów. Prawdziwą perłą kolekcji jest obraz "Kobieta w czerwonym berecie", za który kupujący zapłacił ponad 40 milinów dolarów.

Aukcja 11 dzieł Picassa odbyła się w Las Vegas, w domu aukcyjnym Sotheby's, na dwa dni przed 140. urodzinami hiszpańskiego malarza, które są obchodzone 25 października. Prace pochodzące z kolekcji MGM Resorts, amerykańskiej firmy z branży hotelowo-rozrywkowej, sprzedano za łączną kwotę 108,87 miliona dolarów, co daje w przybliżeniu 433 miliony złotych.

Przedstawiciele MGM Resorts zaznaczyli, że była to "największa i najważniejsza" aukcja dzieł sztuki, jaka do tej pory miała miejsce w Las Vegas. Największą atrakcją wydarzenia był obraz namalowany w 1938 roku "Kobieta w czerwonym berecie". Przedstawia on kochankę i muzę malarza, Marie-Therese Walter. Dzieło wystawiono za 20 milinów dolarów, a sprzedano za dwukrotną sumę - 40 milionów dolarów.

Pablo Picasso, "Kobieta w czerwonym berecie"Dom aukcyjny Sotheby's

Pablo Picasso - portrety, ceramika

Pablo Picasso większość dorosłego życia spędził we Francji, gdzie zafascynował się kubizmem. To styl, w którym odrzucono zasady perspektywy, a elementy kompozycji są przedstawiane w uproszczonych, geometrycznych formach. Na aukcji sprzedano dwa kubistyczne dzieła Picasso, powstałe podczas II wojny światowej. "Martwa natura z koszem owoców i kwiatów" osiągnęła cenę 16,6 milionów dolarów, a "Martwa natura z kwiatami i miską z owocami" 8,3 miliona.

Sprzedano także dwa kultowe portrety, wykonane przez malarza w ostatnich latach jego życia: "Mężczyzna i dziecko" za 24,39 mln dolarów i "Popiersie mężczyzny" za 9,45 mln.

Pablo Picasso, "Mężczyzna i dziecko"Dom aukcyjny Sotheby's
Pablo Picasso, Martwa natura z kwiatami i miską z owocami Dom aukcyjny Sotheby's

Wśród 11 dzieł znalazły się też prace z ceramiki i terakoty. Dwie ceramiczne figurki sprzedano za prawie 240 tysięcy dolarów. Wazon z terakoty za za 315 tysięcy dolarów.

Pablo Picasso, "Aiguière - Visage"Dom aukcyjny Sotheby's
Pablo Picasso, ceramikaDom aukcyjny Sotheby's
Pablo Picasso ceramikaDom aukcyjny Sotheby's

Kolekcja wspierająca różnorodność w sztuce

Jeszcze w sierpniu MGM przekazało, że aukcja w Las Vegas ma pomóc zakończyć "wykluczanie i inkluzywność w sztuce". Ostatnia aukcja była częścią obszernej kolekcji, która ma być poszerzana o dzieła kobiet, osób LGBT+, artystów i artystek o różnych kolorach skóry i z niepełnosprawnościami.

Autor:mbl

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Dom aukcyjny Sotheby's

Pozostałe wiadomości