Kultura i styl

Oto najlepszy budynek w Europie. "Jakby ciągle toczyła się na nim gra świateł"

Kultura i styl

Henning Larsen ArchitectsHarpa Concert Hall and Conference Centre w Rejkiawiku to tegoroczny laureat Mies van der Rohe Award

- Jego charakterystyczna porowata fasada, wygląda jakby ciągle toczyła się na niej gra świateł. Wspiera dialog pomiędzy miastem i życiem wnętrza budynku - uznało jury prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Award, które uznało Harpa Concert Hall and Conference Centre w Islandii najlepszym nowym budynkiem w Europie. Pokonał on 335 projektów z 37 krajów, w tym z Polski.

Budynek wyróżnia się charakterystyczną szklaną fasadąHenning Larsen Architects

Wygląda jak skała pokryta kawałkami kolorowego szkła, w których odbija się niebo oraz okolica Rejkiawiku - zarówno port, w pobliżu którego budynek stoi, jak tętniące życiem centrum miasta. Nie bez przyczyny, bowiem architekci ze studia Henning Larsen Architects i artysta Olafur Eliasson inspiracji szukali w "zorzy polarnej i dramatycznych krajobrazach Islandii".

Stąd pomysł, by spektakularna elewacja Harpa Concert Hall and Conference Centre współgrała z geometryczną bryłą całego projektu, gdzie żadna ze ścian nie jest równoległa i by oglądanie go dawało zupełnie inne efekty w dzień, jak i po zmroku. Poza tym, chodziło o coś jeszcze.

- Stworzyłem ekspresyjną przestrzeń, która praktycznie usuwa granice między tym, co wewnątrz i na zewnątrz, gdzie gości zafascynują zależności zachodzące pomiędzy światłem i kolorem - tłumaczy 46-letni Eliasson, który należy do najbardziej znanych i cenionych współczesnych artystów na świecie. Zasłynął m.in. "The Weather Project" z 2003 roku – to gigantyczne słońce stworzone z systemu kilkuset żółtych lamp oraz luster.

Islandczycy pokonali Polaków

Harpa położona na granicy lądu i morza ma powierzchnię 28 tys. metrów kwadratowych, na których mieszczą się trzy duże sale koncertowe (w tym ta najbardziej spektakularna - cała w czerwieni), olbrzymie centrum konferencyjne, a także zaplecze administracyjne, sala prób i wielofunkcyjne pomieszczenie do bardziej kameralnych spektakli i bankietów. Foyer ze schodami rozciąga się na całą wysokość czteropiętrowego budynku i przypomina masyw górski, z jego nierównomiernymi kaskadami.

"Stworzyłem ekspresyjną przestrzeń, która praktycznie usuwa granice między tym, co wewnątrz i na zewnątrz" - mówi jeden ze współautorów projektuHenning Larsen Architects

Te rozwiązania zachwyciły jurorów kilku konkursów architektonicznych - Harpa Concert Hall and Conference Centre najpierw zdobyła tytuł "Budynku roku w Skandynawii", a teraz wygrała najważniejszą europejską nagrodę architektoniczną - Mies van der Rohe Award 2013.

Na powierzchni 28 tys. m kw mieszczą się trzy duże sale koncertowe, w tym ta najbardziej spektakularna - cała w czerwieniHenning Larsen Architects

"Islandzki plaster miodu" - jak bywa nazywany przez fanów - pokonał 335 obiektów architektury z 37 krajów Europy (w tym z Polski, m.in. odnowiony Dworzec Centralny w Warszawie, dom jednorodzinny w Poznaniu i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat.

"Budynek wspiera dialog pomiędzy miastem i życiem wnętrza budynku. Daje też ważny sygnał dla świata, że kraj, który długo był znany jedynie z sag opowiadających dzieje wielkich rodów islandzkich, ma do zaoferowania coś więcej" - oceniło jury Mies van der Rohe Award.

Wśród finalistów nagrody znaleźli się: Superkilen - przestrzeń publiczna w Kopenhadze, dom starców w Portugalii, City Hall - wielofunkcyjny obiekt z halą targową w Belgii oraz Metropol Parasol w Sewilii, czyli największa drewniana budowla na świecie, składająca się z tarasów widokowych z systemem ścieżek, restauracji, targu i muzeum.

W nagrodę 60 tys. euro

Mies van der Rohe Award ufundowana została w 1987 roku w celu promowania nowoczesnej architektury. Nagrodę co dwa lata przyznaje Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Fundacja Miesa van der Rohe. Otrzymują ją architekci, autorzy najciekawszych obiektów zrealizowanych w Europie w ciągu dwóch lat poprzedzających daną edycję.

Procedura obejmuje cztery etapy. Pierwszym jest nominowanie do nagrody (lista obejmuje wtedy kilkaset obiektów ze wszystkich krajów Europy); kolejnym – selekcja do liczącej kilkadziesiąt pozycji "listy skróconej", z której ostatecznie wybieranych jest od trzech do pięciu budowli – finalistów. Najwyższą nagrodę dostaje jeden z nich.

Zwycięzca otrzymuje 60 tys. euro oraz statuetkę przedstawiającą budynek Pawilonu Niemieckiego z Wystawy Światowej w 1929 roku autorstwa Miesa van der Rohe. Jury przyznaje również wyróżnienie w wysokości 10 tys. euro.

Laureatem ostatniej edycji sprzed dwóch lat został brytyjski architekt David Chipperfield, autor modernizacji Neues Museum w Berlinie. Wcześniej w elitarnym gronie architektów, którzy otrzymali to prestiżowe wyróżnienie, znaleźli się również m.in. Zaha Hadid, Rem Koolhaas, Peter Zumthor i Rafael Moneo.

Twórcy Harpa Concert Hall and Conference Centre odbiorą nagrodę 6 czerwca podczas oficjalnej ceremonii, która odbędzie się w Miesa van der Rohe Pavilion w Barcelonie.

Autor: Agnieszka Kowalska / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Henning Larsen Architects

Pozostałe wiadomości