Kultura i styl

"Ostatnia rodzina" z nominacją do Nagrody Parlamentu Europejskiego

Kultura i styl

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
Kino ŚwiatKadr z filmu "Ostatnia rodzina"

"Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego znalazła się wśród 10 tytułów nominowanych do tzw. Nagrody LUX, przyznawanej przez Parlament Europejski "filmom promującym kultury europejskie". Nominacje ogłoszono wczoraj na 52 festiwalu filmowym w Karlowych Warach. Nagroda zostanie wręczona 15 listopada w Strasburgu.

Filmy wybrane do konkursu LUX Prize (czyli to, co najlepsze w europejskim kinie) wybierane są przez pryzmat spraw, które dotyczą Europejczyków – ich życia, postaw, przekonań i dążeń oraz poszukiwań własnej tożsamości.

Aż cztery z kandydujących do tej prestiżowej nagrody tytuły to debiuty młodych artystów, wśród nich właśnie "Ostatnia rodzina". Warto też podkreślić, że w przeciwieństwie do niemal wszystkich międzynarodowych festiwali filmowych, na których nieobecne są tytuły wyreżyserowane przez kobiety, w przypadku tej nagrody aż pięć, czyli połowę nominowanych filmów, zrealizowały panie.

Przypomnijmy też, że w 2014 r. nagrodę tę zdobyła "Ida" Pawła Pawlikowskiego, której przypadła również Europejska Akademia Filmowa.

Trzy finałowe, wybrane z nominowanych do nagrody tytuły poznamy już na początku września, podczas kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Zwycięzca zostanie natomiast ogłoszony i odbierze nagrodę 15 listopada w Starasburgu.

Nagroda przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2007 roku filmom "promującym kultury europejskie, ukazującym ich inność, przy jednoczesnym podkreślaniu uniwersalizmu wartości ważnych dla wszystkich Europejczyków".

Kadr z filmu "Po tamtej stronie" reż. Aki KaurismakiGutek Film

Z kim powalczy "Ostatnia rodzina"?

Spośród 10 nominowanych do Lux Prize tytułów tylko jeden jest już w naszych kinach, a dwa czekają na swoja premierę. Wydaje się, że głównym pretendentem do tego prestiżowego wyróżnienia w br. będzie nagrodzony już Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale film fińskiego mistrza - Akiego Kaurismakiego "Po tamtej stronie". To opowieść łącząca historie dwóch mężczyzn - starego Fina i młodego imigranta z Syrii, który stara się znaleźć bezpieczną przystań w Europie. Już sam temat filmu wydaje się wręcz stworzony dla Parlamentu Europejskiego. Wśród głosujących na nagrodę są bowiem wyłącznie jego członkowie. Polsce kinomani będą jednak musieli jeszcze trochę poczekać na film.

Jest już za to w kinach inny niezwykle interesujący rywal Matuszyńskiego w wyścigu o nagrodę - to "Serce z kamienia" Islandczyka Guðmundura Arnara Guðmundssona opowiadające historię dwóch nastolatków z wiejskiej Islandii, którzy próbują okiełzać własną tożsamość i seksualność. Jeden próbuje zdobyć serce pewnej dziewczyny, podczas gdy drugi odkrywa w sobie uczucie do najlepszego przyjaciela.

Trzeci z filmów grecko-bułgarska "Glory" (Sława) duetu Kristina Grozeva i Petar Valchanov, już niebawem trafi na polskie ekrany. Pokazywany z sukcesem na festiwalu w Locarno opowiada historię pracownika kolei, który znajduje na stacji dużą sumę pieniędzy. Kiedy postanawia je oddać, zostaje wciągnięty w korupcyjną intrygę.

Kadr z filmu "Serce z kamienia", już obecnego w naszych kinach | Bomba Film Sp. z o.o.

FILMY NOMINOWANE DO LUX PRIZE 2017

- A CIAMBRA, reż. Jonas Carpignano (Włochy, Brazylia,Niemcy, Szwecja)

- BPM (BEATS PER MINUTE), reż. Robin Campillo (Francja)

- GLORY/SŁAWA, reż. Kristina Grozeva i Petar Valchanov (Bułgaria, Grecja)

- HEARTSTONE/SERCE Z KAMIENIA, reż. Guðmundur Arnar Guðmundsson (Islandia, Dania)

- KING OF THE BELGIANS, reż. Peter Brosens i Jessica Woodworth (Belgia,Holandia,Bułgaria)

- SÁMI BLOOD, reż. Amanda Kernell (Szwecja, Dania, Norwegia)

- SUMMER 1993, reż. Carla Simón (Hiszpania)

- OSTATNIA RODZINA, reż. Jan P. Matuszyński (Polska)

- THE OTHER SIDE OF HOPE/ IINNA STRONA SŁAWY reż. Aki Kaurismäki (Finlandia, Niemcy)

- WESTERN, reż. Valeska Grisebach (Niemcy, Bułgaria, Austria)

Autor: kob/sk/jb / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat

Pozostałe wiadomości