Akademia zmienia zdanie. Na razie nie będzie nowej oscarowej kategorii

TVN24

Polskim kandydatem do Oscara może być "Zimna wojna" Pawła PawlikowskiegoKino Świat
wideo 2/3

W 2019 roku nie zostanie wręczona statuetka Oscara dla najlepszego filmu popularnego. Przedstawiony jakiś czas temu pomysł wprowadzenia nowej kategorii spotkał się bowiem z szeroką krytyką przemysłu filmowego. Teraz Akademia oświadczyła więc, że propozycja wymaga dalszej debaty.

Utworzenie kategorii "najlepszy film popularny" organizatorzy gali rozdania Oscarów zapowiedzieli na początku sierpnia.

Akademia wycofuje się

Pomysł został jednak ostro skrytykowany przez przemysł filmowy. Ostrzegano, że doprowadzi to do rozróżnienia filmów na popularne - na przykład wielkie produkcje o superbohaterach - i pozostałe, postrzegane w efekcie jako "niepopularne", co zmniejszy zainteresowanie nimi. Nie było również jasne, według jakiego klucza byłyby rozróżniane filmy ubiegające się o statuetkę w nowej kategorii "najlepszy film popularny" i istniejącej już "najlepszy film".

W czwartek Akademia oświadczyła jednak, że "wprowadzenie jakiejkolwiek nowej nagrody dziewięć miesięcy przed (przyszłoroczną galą) stwarza wyzwania dla filmów, które zostały już się ukazały", a sama propozycja wymaga dalszej debaty. W związku z tym "nowa kategoria nie pojawi się na nadchodzącym, 91. rozdaniu nagród" w 2019 roku.

"Zapowiedź nowej nagrody spotkała się z całym wachlarzem reakcji, co uzmysłowiło nam potrzebę dalszej dyskusji z naszymi członkami" - stwierdziła dyrektor generalna Akademii Dawn Hudson w wydanym w czwartek oświadczeniu.

Jak przypomina Reuters, w ostatnich latach członkowie Akademii przyznawali Oscara za najlepszy film niezależnym produkcjom takim jak "Moonlight" i "Kształt wody", a nie superprodukcjom w stylu serii "Gwiezdnych Wojen" czy obrazów o superbohaterach jak "Wonder Woman".

Reszta zmian - bez zmiany

Zgodnie z zapowiedziami zmianą, z której Akademia się nie wycofała, będzie skrócenie czasu transmisji gali do trzech godzin. W związku z tym część statuetek rozdawana ma być w trakcie przerwy reklamowej. Nie wskazano jednak, o które kategorie chodzi.

Ceremonia rozdania najważniejszych nagród filmowych ma również odbywać się bliżej początku roku. Jak zapowiedziano, w 2020 roku zorganizowana zostanie 9 lutego. Tegoroczna gala miała miejsce 24 marca. Z kolei przyszłoroczna odbędzie się 24 lutego.

Change is coming to the #Oscars. Here's what you need to know: - A new category is being designed around achievement in popular film. - We've set an earlier airdate for 2020: mark your calendars for February 9. - We're planning a more globally accessible, three-hour telecast. pic.twitter.com/oKTwjV1Qv9— The Academy (@TheAcademy) 8 sierpnia 2018

Proponowane zmiany mają się przyczynić do zwiększenia oglądalności ceremonii rozdania Oscarów. Ostatnią galę, która odbyła się w marcu tego roku i trwała cztery godziny, oglądało w Stanach Zjednoczonych 26,5 miliona widzów. To najsłabszy wynik w historii Oscarów.

Autor: mm//kg//kwoj / Źródło: reuters, pap