TVN24 | Kultura i styl

"Bardzo mi jej brakuje". Reżyser odebrał Oscara, opowiedział o wypadku córki

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart/adso
Źródło:
TVN24, indiewire.com

Oscar w kategorii najlepszy film międzynarodowy powędrował do duńskiej produkcji "Na rauszu". Reżyser Thomas Vinterberg, dziękując za statuetkę, zadedykował ją córce, która kilka dni po rozpoczęciu zdjęć do filmu zginęła w wypadku.

93. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zakończyła się w poniedziałek nad ranem polskiego czasu. Chloe Zhao otrzymała Oscara za najlepszą reżyserię. Jej film "Nomadland" wygrał w kategorii najlepszy film. Wśród aktorek triumfowała Frances McDormand, a aktorów - Anthony Hopkins.

"Ta nagroda jest dla ciebie"

Nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego otrzymał duński film "Na rauszu". Odebrał ją reżyser Thomas Vinterberg, który wygłosił mowę ku pamięci swojej zmarłej córki.

"Na rauszu" Thomasa Vinterberga
"Na rauszu" Thomasa VinterbergaBest Film

- Nie spodziewałem się tej nagrody. Poza tym, że to coś, o czym marzyłem od piątego roku życia. Ćwiczyłem tę przemowę na dworcach, w szkołach i oto tu jestem. To cudowne - mówił.

Tłumaczył, że razem z twórcami "Na rauszu" chcieli zrobić film o "celebracji życia". - Cztery dni po tym, jak rozpoczęliśmy zdjęcia, stało się coś niewyobrażalnego. W wypadku samochodowym zginęła moja córka. Kierowca zagapił się w telefon. Bardzo mi jej brakuje i bardzo ją kocham - powiedział łamiącym się głosem reżyser.

- Ida, to co się właśnie stało to cud i ty jesteś jego częścią. Może właśnie pociągasz za sznurki, nie wiem, ale ta nagroda jest dla ciebie - powiedział ze łzami w oczach.

Córka reżysera, Ida, zginęła w wypadku w 2019 roku, kiedy podróżowała z Belgii ze swoją matką, byłą żoną reżysera, Marią Walbom. Walbom przeżyła wypadek, a jej córka zginęła na miejscu.

Większość filmu "Na rauszu", który Vinterberg zadedykował zmarłej córce, była kręcona w szkole Idy i pojawili się w nim jej znajomi z klasy. Córka reżysera również miała w nim zagrać.

Oscary 2021: wyniki - lista nagrodzonych

Najlepszy film: "Nomadland" Najlepsza reżyseria: Chloe Zhao "Nomadland" Najlepsza aktorka: Frances McDormand "Nomadland" Najlepsza aktorka drugoplanowa: Youn Yuh-jung "Minari" Najlepszy aktor: Anthony Hopkins "Ojciec" Najlepszy aktor drugoplanowy: Daniel Kaluuya "Judas and the Black Messiah" Najlepszy scenariusz adaptowany: "Ojciec" Najlepszy scenariusz oryginalny: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" Najlepsze zdjęcia: Erik Messerschmidt "Mank" Najlepsze kostiumy: "Ma Rainey: Matka bluesa" Najlepsza muzyka do filmu: "Co w duszy gra" Najlepsza piosenka do filmu: "Fight For You" - "Judas and the Black Messiah" Najlepszy film animowany: "Co w duszy gra" Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "If Anything Happens I Love You" Najlepszy film krótkometrażowy: "Two Distant Strangers" Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Czego nauczyła mnie ośmiornica" Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Colette" Najlepszy film międzynarodowy: "Na rauszu" Thomas Vinterberg (Dania) Najlepsze efekty specjalne: "Tenet" Najlepsza charakteryzacja i fryzury: "Ma Rainey: Matka bluesa" Najlepsza scenografia: "Mank" Najlepszy montaż: "Sound of Metal" Najlepszy dźwięk: "Sound of Metal"

TAK RELACJONOWALIŚMY OSCAROWĄ GALĘ >>> 

Autor:mart/adso

Źródło: TVN24, indiewire.com

Pozostałe wiadomości