Nazwiska na kreacji Natalie Portman. "Chciałam zauważyć kobiety, które nie zostały zauważone"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mart\mtom
Źródło:
Vanity Fair, Los Angeles Times, The Hollywood Reporter

Natalie Portman postanowiła przypomnieć za pomocą swojej kreacji o reżyserkach, które nie zostały w tym roku nominowane do Oscarów. Na gali oscarowej miała na sobie pelerynę, na której znalazły się wyszyte złotymi nićmi nazwiska. 

Na niedzielnej gali rozdania Oscarów Portman pojawiła się w sukni Diora, do której założyła pelerynę, na której znalazły się nazwiska reżyserek, które w tym roku nie zostały nominowane do Oscarów. Na wyszytej złotymi nićmi liście znalazły się Greta Gerwig ("Małe kobietki"), Lorene Scafaria ("Ślicznotki"), Lulu Wang ("Kłamstewsko"), Mati Diop ("Atlantyk"), Marielle Heller ("Cóż za piękny dzień"), Melina Matsoukas ("Queen & Slim"), Alma Har’el ("Słodziak") i Céline Sciamma ("Portret kobiety w ogniu").

- Chciałam w mój subtelny sposób zauważyć kobiety, które nie zostały zauważone za swoją niesamowitą pracę w tym roku - wyjaśniła Natalie Portman w rozmowie z reporterką Amy Kaufman z "Los Angeles Times".

Reżyserka Alma Har’el skomentowała strój Portman na Twitterze. Opublikowała zbliżenie swojego imienia na kreacji i napisała: "Mój pierwszy raz na Oscarach nie mógł być piękniejszy". 

Żadna reżyserka nie została w tym roku nominowana w kategorii najlepsza reżyseria. Do tej pory tę nagrodę otrzymała tylko jedna kobieta - Kathryn Bigelow w 2010 roku za "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Łącznie do tej nagrody było nominowanych pięć kobiet - Kathryn Bigelow, Lina Wertmüller, Jane Campion, Sofia Coppola i Greta Gerwig. 

To nie pierwszy raz, kiedy Natalie Portman zwróciła uwagę na brak nominacji dla kobiet w kategorii najlepsza reżyseria. W 2018 roku aktorka prezentując tę kategorię na Złotych Globach zapowiedziała ją mówiąc: - Oto wszyscy męscy nominowani. 

Oscary 2020, pełna lista zwycięzców:

Najlepszy film: "Parasite" Najlepszy reżyser: Bong Joon Ho Najlepszy aktor: Joaquin Phoenix Najlepsza aktorka: Renee Zellweger Najlepsza aktorka drugoplanowa: Laura Dern "Historia małżeńska" Najlepszy aktor drugoplanowy: Brad Pitt "Pewnego razu... w Hollywood" Najlepszy scenariusz adaptowany: Taika Waititi "Jojo Rabbit" Najlepszy scenariusz oryginalny: Bong Joon Ho i Han Jin Won "Parasite" Najlepszy film krótkometrażowy: "The Neighbors' Widow" Najlepszy film międzynarodowy: "Parasite" Najlepsza charakteryzacja: "Gorący temat" Najlepsza piosenka do filmu: “I’m Gonna Love Me Again" z filmu "Rocketman" Najlepszy montaż dźwięku: "Le Mans '66" Najlepszy dźwięk: "1917" Najlepszy montaż: "Le Mans '66" Najlepsza scenografia: "Pewnego razu... w Hollywood" Najlepsze kostiumy: "Małe kobietki" Najlepsze zdjęcia: "1917" Najlepsze efekty specjalne: "1917" Najlepsza muzyka napisana do filmu: Hildur Guðnadóttir "Joker" Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Toy Story 4" Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Amerykańska fabryka" Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Learning to Skateboard in a War Zone (If You're a Girl)" Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "Hair Love"

Autor:mart\mtom

Źródło: Vanity Fair, Los Angeles Times, The Hollywood Reporter

Tagi:
Raporty: