Kultura i styl

Czerwony dywan nie jest nawet czerwony. Oscary: ciekawostki i liczby

Kultura i styl


W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy laureatów Oscarów. Blisko czterogodzinna ceremonia przyciąga tylko w Stanach Zjednoczonych miliony widzów przed telewizory. Jak co roku, skala produkcji jest ogromna. Aby wyobrazić sobie rozmach gali, przedstawiamy Oscary w liczbach.

RELACJA NA ŻYWO Z 91. CEREMONII WRĘCZENIA OSCARÓW W TVN24.PL W NIEDZIELĘ 24 LUTEGO OD GODZINY 23.50

91. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w Dolby Theatre. To 18. gala organizowana w tym miejscu. Widownia pomieści 3300 osób.

Po raz pierwszy od 1989 roku i drugi raz w historii nagród, ceremonia wręczenia Oscarów nie będzie miała swojego prowadzącego. Oficjalnie amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej poinformowała o tym 5 lutego.

Rekord, jeśli chodzi o liczbę poprowadzonych gal należy do Boba Hope'a, który gospodarzem wieczoru był 19-krotnie.

OSCARY BEZ PROWADZĄCEGO

Nagrody przyznawane są w 24 kategoriach. Najwięcej nominacji - 10 - zdobyły w tym roku "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa i "Roma" Alonso Cuarona.

Po raz pierwszy szansę na nagrodę Akademii Filmowej w kategorii aktorskiej ma rdzenna Amerykanka, a w kategorii najlepszy film po raz pierwszy pojawiła się adaptacja serii komiksów.

OSCARY 2019. HISTORYCZNE NOMINACJE

O nominację w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny rywalizowało 87 krajów (w tej kategorii statuetkę otrzymuje reżyser, ale realnym zwycięzcą jest kraj, który zgłosił film do kandydowania). Wśród nominowanych znalazły się: Polska, Niemcy, Meksyk, Liban i Japonia.

Nominowani walczą o statuetkę ważącą prawie cztery kilogramy. Średnica podstawy Oscara wynosi 13,3 cm, a jej wysokość to blisko 35 cm. Wartość Oscara pokrytego 24-karatowym złotem wynosi około 400 dolarów.

Czerwony dywan w rzeczywistości nie jest czerwony. Jego kolor określany jest jako "Academy Red", a jego specyfika jest tajemnicą. Eksperci wskazują, że najbliżej mu do burgunda.

Dywan wart 24,7 tys. dolarów, ma powierzchnię przekraczającą 1500 m kw. Jego instalacja zajmuje 900 roboczogodzin, a kilkanaście rolek przywożonych z Dalton w stanie Georgia rozkłada 18 pracowników. Po zakończonej ceremonii, dywan jest niszczony, a to, w jaki sposób się to dzieje, pozostaje kolejną tajemnicą handlową Akademii.

Wieczór wart miliony dolarów

Produkcja gali, podobnie jak w zeszłym roku, kosztować będzie 44 mln dolarów.

Jednak rokrocznie budżet Los Angeles, dzięki Oscarom, zasilany jest kwotą 130 mln dolarów.

W tym roku galę zobaczą telewidzowie w ponad 200 krajach i terytoriach. Zeszłoroczna transmisja trwała 233 minuty. Dla porównania najdłuższa transmisja telewizyjna trwała 263 minuty (w 2002 roku), a najkrótsza 100 minut (1959 r.).

2,6 miliona dolarów kosztuje 30-sekundowy klip reklamowy wyemitowany podczas telewizyjnego przekazu ceremonii.

Według "Forebsa", w tym roku stacja ABC na blokach reklamowych zarobi 128 mln dolarów, czyli o 21 mln dolarów mniej niż w zeszłym roku.

Ponad 100 milionów dolarów przeznaczane jest co roku na lobbying w sezonie nagród filmowych.

Laureaci Oscara w kategoriach najlepszy aktor i najlepsza aktorka mogą liczyć przy kolejnej roli na gażę wyższą o 20 procent od ostatniej.

Koszt stylizacji każdej jednej aktorki z tak zwanej "A-list" (największych gwiazd) szacowany jest na 10 milionów dolarów. W historii nagród najdroższą stylizacją może pochwalić się Cate Blanchet, która w 2014 roku na czerwonym dywanie zaprezentowała się w stylizacji, której wartość szacowana była na 18,1 mln dolarów.

Średni koszt stylizacji pań występujących na oscarowej gali to 1,5 miliona dolarów. Szacuje się, że każda oscarowa debiutantka wystrojona będzie w kreacje i dodatki kosztujące średnio 266 tysięcy dolarów.

Nominowani otrzymają torby upominkowe, których wartość w tym roku wynosi około 150 tysięcy dolarów za każdą.

Z ośmiu najlepszych filmów najwięcej zarobiła "Czarna pantera" - prawie 1,4 mld dol. na całym świecie. Budżet filmu wyniósł prawdopodobnie około 100 milionów dolarów.

Autor: tmw/adso / Źródło: Forbes, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości