Kultura i styl

Oscarowa gala bez gospodarza. Pierwsza taka noc od dekad

Kultura i styl


91. ceremonia wręczenia Nagród Amerykańskiej Akademii nie będzie miała oficjalnego prowadzącego - poinformowała szefowa ABC Entertainment Karey Burke. Jak powiedziała, uwaga skupiona zostanie na gwiazdach, które będą prezentować poszczególne kategorie. Będzie to pierwsza taka gala oscarowa od 1989 roku.

RELACJA NA ŻYWO Z 91. CEREMONII WRĘCZENIA OSCARÓW W TVN24.PL

Początkowo gospodarzem tegorocznej nocy oscarowej miał być komik i aktor Kevin Hart. Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS, określana również mianem Amerykańskiej Akademii Filmowej) poinformowała o tym 4 grudnia ubiegłego roku. Jednak zaledwie dwa dni później, po przypomnieniu mu jego homofobicznych wypowiedzi i postów w mediach społecznościowych, komik zrezygnował z powierzonej mu roli.

We wtorek Karey Burke, szefowa stacji ABC Entertainment - która w tym roku odpowiedzialna jest za transmisję telewizyjną gali - poinformowała, że tegoroczna ceremonia nie będzie miała swojego oficjalnego gospodarza.

Burke podkreśliła, jak podaje Reuters, że uwaga skupiona zostanie na gwiazdach, które będą prezentować nominowanych w poszczególnych kategoriach. Zaznaczyła jednak, że planowane jest "ekscytujące otwarcie gali".

Burke wyjaśniła, że taka sytuacja jest jednorazowa i wynika "z zamieszania" wokół Harta. Organizatorzy i producenci kolejnych ceremonii wrócą do scenariusza z prowadzącym galę.

Ceremonia ma zostać skrócona o pół godziny, co oznacza, że będzie trwać trzy godziny.

Wielki blamaż

Ostatnia oscarowa noc bez jednego prowadzącego miała miejsce 30 lat temu i określana jest jako blamaż. Wówczas producenci zafundowali widowni 11-minutowy występ Roba Lowe'a z Królewną Śnieżką. Jak przypomniał niedawno Matt Donnelly na łamach "Variety", "Lowe do dzisiaj nie może się z tego otrząsnąć". A kompromitująca gala zakończyła błyskotliwą karierę Allana Carra, producenta m.in. "Grease".

Tak czy inaczej odpowiedzialni za oscarową noc musieli znaleźć odpowiedni sposób na to, żeby znowu przyciągnąć widownię telewizyjną. Zeszłoroczną ceremonię oglądało zaledwie 26,5 mln Amerykanów, co oznaczało spadek o 19 procent w porównaniu z 2017 roku. Kompromitujący występ Lowe’a i Królewny Śnieżki oglądało 42,6 mln widzów.

91. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku.

Autor: tmw / Źródło: Reuters, Variety

Źródło zdjęcia głównego: Scott Diussa / A.M.P.A.S.

Pozostałe wiadomości