Kultura i styl

Oscar dla "Idy" to "przełamanie fatum"

Kultura i styl


To dodaje nam odwagi, granica raz przekroczona będzie łatwiejsza do kolejnego przekraczania w przyszłości - tak sukces "Idy" skomentował kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Film w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jan A.P. Kaczmarek jest laureatem przyznanego mu dziesięć lat temu Oscara za muzykę do "Marzyciela" w reż. Marca Forstera.

Nagroda dla "Idy" to pierwszy w historii Oscar dla polskiego filmu w tej kategorii.

- To przełamanie pewnego fatum. Dotąd mieliśmy dziewięć nominacji i nigdy się nie udało - powiedział w poniedziałek kompozytor.

"Ida" faworytem

Opowiadając o nastawieniu amerykańskiej Akademii Filmowej do "Idy", wspominał: - Ja też jestem akademikiem. Rozmawiałem z kolegami i słyszałem wiele głosów, które sugerowały, że to bardzo prawdopodobne, że Oscara zdobędzie "Ida". Oczywiście do końca nie było pewności - to też jest część urody Oscarów. Była niepewność: czy może rosyjski "Lewiatan" będzie zwycięzcą? Artysta jest zadowolony, że statuetką dla najlepszego pełnometrażowego filmu fabularnego uhonorowano "Birdmana" w reż. Alejandro Gonzaleza Inarritu. W "Birdmanie", z Michaelem Keatonem i Edwardem Nortonem w obsadzie, przedstawione zostały tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a następnie usiłuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii - z sobą samym w roli głównej. Jeśli bohater chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu, a także własnemu ego. Ponadto - odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.

"Spodziewany zwycięzca"

- To był spodziewany zwycięzca - powiedział Kaczmarek. Zwrócił uwagę, że "Hollywood ma słabość do filmów, które mówią o nim samym".

Bohater "Birdmana", ktoś, kto kiedyś był u szczytu komercyjnego sukcesu, usiłuje odbudować swoje życie, które w pewnym sensie zostało złamane. Zdaniem Kaczmarka, na decyzję o przyznaniu nagrody mógł wpłynąć fakt, iż temat tego filmu jest akademikom bliski. - Większość ludzi w Hollywood przechodziła przez wzloty i upadki, czasami bardzo bolesne upadki. Niektórzy się z nich podnosili. To jest temat, który bardzo emocjonuje moich głosujących kolegów i koleżanki - powiedział kompozytor.

Nagrodzeni w czasie 87. gali rozdania Oscarów

Najlepszy film roku: "Birdman" Najlepszy reżyser: Alejandro Gonzales Inarritu, "Birdman" Najlepszy scenariusz oryginalny: "Birdman" Najlepszy scenariusz adaptowany: "Gra tajemnic" Najlepsza aktorka: Julianne Moore, "Still Alice" Najlepszy aktor: Eddie Redmayne, "Teoria wszystkiego" Najlepsza aktorka drugoplanowa: Patricia Arquette, "Boyhood" Najlepszy aktor drugoplanowy: J.K. Simmons, "Whiplash" Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Ida" Najlepszy film dokumentalny: "Citizenfour" Najlepszy krótki film dokumentalny: "Crisis Hotline" Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: "Rozmowa" Najlepsza animacja: "Big Hero 6" Najlepsza krótka animacja: "Uczta" Najlepsze zdjęcia: "Birdman" Najlepszy montaż: "Whiplash" Najlepszy dźwięk: "Whiplash" Najlepszy montaż dźwięku: "Snajper" Najlepsza scenografia: "The Grand Budapest Hotel" Najlepsza charakteryzacja: "The Grand Budapest Hotel" Najlepsze kostiumy: "The Grand Budapest Hotel" Najlepsze efekty specjalne: "Interstellar" Najlepsza oryginalna muzyka: "Grand Budapest Hotel" Najlepsza piosenka: "Glorious”, "Selma"

Głowacki o "Idzie": Ten film trafił w cały świat
Głowacki o "Idzie": Ten film trafił w cały świattvn24
wideo 2/20

Autor: db/kka / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości