Kultura i styl

Wręczono "polskie Oscary". Orły przyznane po raz dziewiętnastny

Kultura i styl

Smarzowski komentuje otrzymanie Orłów
TVN 24Wojciech Smarzowski z nagrodą publiczności

"Wołyń" został w poniedziałek nagrodzony Orłem 2017 dla najlepszego filmu. Najlepszym reżyserem ogłoszono jego twórcę, Wojciecha Smarzowskiego. Polskie Nagrody Filmowe otrzymali także Robert Bolesto, Anna Zamecka oraz Jan P. Matuszyński.

"Wołyń" zdobył dziewięć z czternastu statuetek, do których był nominowany – w tym najważniejsze: dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię. Film otrzymał także Nagrodę Publiczności. Twórcy "Wołynia" zostali nagrodzeni też w kategoriach najlepsza scenografia (Marek Zawierucha), zdjęcia (Piotr Sobociński jr), muzyka (Mikołaj Trzaska), montaż (Paweł Laskowski), dźwięk (Jacek Hamela i Katarzyna Dzida-Hamela) oraz kostiumy (Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Jadwiga Rutkiewicz-Luterek i Agata Drozdowska).

Wątek praw kobiet

Postaciami wieczoru były zdecydowanie kobiety – obecne w przemówieniach laureatów, w tym Anny Zameckiej ("Komunia"), nagrodzonej Orłem w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Reżyserka przypomniała słowa Marii Janion, że solidarność jest wielkim zbiorowym obowiązkiem kobiet. - Dziewczyny, pamiętajmy o tej solidarności w naszej branży i nie tylko, bo mamy do załatwienia bardzo ważne wspólne sprawy – zaapelowała. O kobietach mówiły także przypinki z napisem "Girls just wanna have fundamental human rights", które miały przypięte do ubrań przedstawicielki środowiska filmowego.

Demonstracja proukraińska

Uwaga obecnych na gali zwróciła się także w stronę Ołeha Sencowa. Agnieszka Holland przypomniała, że Europejska Akademia Filmowa na Festiwalu Filmowym w Berlinie uczciła swoje urodziny "solidarnością zamiast kwiatów", poprzez pokazanie dokumentalnego filmu o ukraińskim reżyserze, który po aneksji Krymu został uwięziony, przewieziony do Moskwy, sądzony i skazany na dwadzieścia lat ciężkiego łagru. Dariusz Jabłoński - prezydent Polskiej Akademii Filmowej - podkreślił z kolei, że "międzynarodowa solidarność dla wolności kultury, dla głoszenia poglądów i dla otwartości na inność" jest dla środowiska filmowego "tak ważna jak powietrze". Zebrani w Teatrze Polskim obejrzeli wspólnie fragment filmu, po czym – zwracając się w ten sposób do władz rosyjskich - podnieśli nad głowy kartki z napisem "Release Oleg Sentsov" – "Uwolnić Ołeha Sencowa".

Andrzej Seweryn o swoim związku z postacią Beksińskiego
Andrzej Seweryn o swoim związku z postacią Beksińskiegotvn24

Myślał, że "starszakom już nie dają"

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał w poniedziałek Sylwester Chęciński ("Historia żółtej ciżemki", "Sami swoi", "Wielki Szu", "Rozmowy kontrolowane"). Reżysera uhonorował w laudacji Jan Nowicki, legendarny Wielki Szu. - Pomyślałem sobie o tej nagrodzie za dokonania życia, ile może być w niej dumy, a ile poczucia niespełnienia. (...) Tylko idiota jest do końca zadowolony z dokonań swojego życia. Zawsze jest w nim poczucie smutku, że mogłoby być jeszcze lepiej. Sądzę, że Sylwek, który w moim pojęciu jest największym żyjącym polskim reżyserem, tego rodzaju odczucia – że mogłoby być piękniej lub lepiej - nie ma – powiedział Nowicki. Sam nagrodzony podziękował swoim scenarzystom i operatorom, ale przede wszystkim pokłonił się swoim wielkich aktorom: Hańczy, Kowalskiemu, Tymowi, Nowickiemu. - Oni wszyscy są współwłaścicielem tej nagrody – podkreślił Chęciński, który nagrodę przyjął z zaskoczeniem, bo myślał, że "starszakom już nie dają". Z wdzięcznością zwrócił się także do widzów, którzy jego filmy "uznali za swoje i w jakiś sposób są im wierni do dziś".

Aleksandra Konieczna o swoich planach
Aleksandra Konieczna o swoich planachtvn24

Wspomnienie po zmarłych

Za najlepszych odtwórców pierwszoplanowych ról uznano Andrzeja Seweryna oraz Aleksandrę Konieczną, aktorów z filmu "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego. Na ręce reżysera trafiła także statuetka dla Odkrycia Roku. Nagrodę otrzymał też autor scenariusza filmu, Robert Bolesto. Za role drugoplanowe nagrody dostali Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik, którzy wystąpili w filmie Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Najlepszym filmowym serialem fabularnym 2016 r. uznany został "Belfer" w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Orła dla najlepszego filmu europejskiego odebrała także Małgorzata Kostro-Olechowska, przedstawicielka dystrybutora "Syna Szawła" w reż. Laszlo Nemesa. Filmowcy wspomnieli także zmarłych w zeszłym roku kolegów, w tym operatorów Witolda Adamka i Krzysztofa Ptaka, reżysera i scenarzystę Tadeusza Chmielewskiego, aktorkę Danutę Szaflarską oraz – ogłoszonego przez PAF bohaterem roku 2017 – reżysera Andrzeja Wajdę.

Polskie Oscary

Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych odbyła się w poniedziałek w Teatrze Polskim w Warszawie. Statuetki, potocznie nazywane "polskimi Oscarami", są przyznawane co roku w kilkunastu kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową, która zrzesza ponad 600 przedstawicieli branży filmowej. Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe odbył się w tym roku po raz 19. Odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

NAJLEPSZY FILM EUROPEJSKI – „Syn Szawła”, reż. Laszlo Nemes NAJLEPSZY MONTAŻ – Paweł Laskowski, „Wołyń” NAJLEPSZE KOSTIUMY – Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk, Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska, „Wołyń” NAJLEPSZY DŹWIĘK – Katarzyna Dzida-Hamela, Jacek Hamela, „Wołyń” ODKRYCIE ROKU – Jan P. Matuszyński, Reżyseria – „Ostatnia rodzina” NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA KOBIECA –  Agata Kulesza, „Jestem mordercą” NAJLEPSZA DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA –  Arkadiusz Jakubik, „Jestem mordercą” NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY –  „Belfer”, reż. Łukasz Palkowski NAJLEPSZA MUZYKA – Mikołaj Trzaska, „Wołyń” NAJLEPSZA SCENOGRAFIA – Marek Zawierucha, „Wołyń” NAGRODA PUBLICZNOŚCI – „Wołyń” NAGRODA ZA OSIĄGNIĘCIA ŻYCIA – Sylwester Chęciński NAJLEPSZY FILM DOKUMENTALNY – „Komunia”, reż. Anna Zamecka NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA KOBIECA – Aleksandra Konieczna, „Ostatnia rodzina” NAJLEPSZA GŁÓWNA ROLA MĘSKA – Andrzej Seweryn, „Ostatnia rodzina” NAJLEPSZE ZDJĘCIA – Piotr Sobociński, „Wołyń” NAJLEPSZY SCENARIUSZ – Robert Bolesto, „Ostatnia rodzina” NAJLEPSZA REŻYSERIA – Wojciech Smarzowski, „Wołyń” NAJLEPSZY FILM – „Wołyń”, reż. Wojciech Smarzowski pełna lista nagród Orły 2017

Autor: mk//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości