Czekają przed hotelem, liczą na autograf

TVN24


W Sztokholmie, gdzie trwa tak zwany Tydzień Noblowski, laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk przyjmowana jest bardzo ciepło. Księgarnie eksponują książki pisarki, w radiu codziennie pojawiają się odcinki jej powieści, a entuzjaści Tokarczuk, polując na autograf, czekają na nią przed hotelem. W niedzielę wieczorem pisarka wraz z pozostałymi laureatami nagrody weźmie udział w Koncercie Noblowskim.

W sobotę laureatka literackiej nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk wygłosiła w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej swoją noblowską przemowę. Podczas tego wykładu odczytała w języku polskim esej zatytułowany "Czuły narrator".

PRZECZYTAJ PRZEMOWĘ NOBLOWSKĄ OLGI TOKARCZUK >

Autografy, wystawy księgarskie, radiowe odcinki książki Tokarczuk

Po sobotnim wykładzie noblowskim przed budynkiem Akademii Szwedzkiej na pisarkę czekali entuzjaści i czytelnicy. Ich grupki polują na autografy także przed Grand Hotelem, gdzie zatrzymali się laureaci nagrody.

W księgarniach szwedzkie wydania książek polskiej noblistki są wyeksponowane na wystawach, wśród świątecznych dekoracji. Szwedzkie radio natomiast nadaje codziennie kolejne odcinki lektury "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Sobotni wykład pisarki pozytywnie skomentował także szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet".

W niedzielę laureaci literaccy mieli nieco spokojniejszy dzień. Tego dnia w Aula Magna Uniwersytetu w Sztokholmie odbywały się natomiast wykłady laureatów w dziedzinie ekonomii, fizyki i chemii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wykład noblowski laureata literackiej Nagrody Nobla za 2019 rok Petera Handke >

Osobisty kalendarz pisarki w muzeum

W piątek Tokarczuk odwiedziła Muzeum Nagrody Nobla na Starym Mieście w Sztokholmie wraz z pozostałymi 13 nagradzanymi noblistami.

Przekazała tam podręczny kalendarz z ubiegłego roku z osobistymi zapiskami. - Jestem podróżniczką w czasie - powiedziała Olga Tokarczuk podczas wizyty w muzeum.

Z kalendarza, który jest także osobistym pamiętnikiem pisarki, można między innymi dowiedzieć się, że 10 grudnia 2018 roku, czyli na rok przed ceremonią wręczenia Nagrody Nobla, Tokarczuk miała umówiony wywiad. Długa lista sprawunków świadczy też o tym, że w tym dniu planowała większe zakupy.

CZYTAJ WIĘCEJ O WIZYCIE OLGI TOKARCZUK W MUZEUM >

Olga Tokarczuk przekazała do Muzeum Nagrody Nobla kalendarz z 2018 roku z osobistymi zapiskami
PAP/Wojciech Olkuśnik | PAP

Koncert Noblowski w niedzielę

Ponadto w niedzielny wieczór w stolicy Szwecji odbędzie się Koncert Noblowski. Tradycja koncertów w sztokholmskiej filharmonii uświetniających Tydzień Noblowski sięga 2005 roku. Koncert zawsze odbywa się 8 grudnia w Konserthuset Stockholm - miejscu, które kilka dni później będzie widownią ceremonii wręczenia Nagród Nobla. Tradycyjnie na koncercie obecni są przedstawiciele szwedzkiej rodziny królewskiej, nobliści i zaproszeni goście.

Organizatorzy starają się, aby koncert był także ciekawym wydarzeniem muzycznym i zapraszają najlepszych dyrygentów i solistów. W tym roku dyrygować będzie słynny i ceniony szwedzki dyrygent Herbert Blomsted. Jako solistka wystąpi sopranistka Miah Persson.

W programie znajdą się utwory skandynawskich kompozytorów: Carla Nielsena, Wilhelma Stenhammara, Edwarda Griega i Jeana Sibeliusa.

Autor: akr//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: