Najpierw spotkania, potem złoty medal z rąk króla. Tydzień Noblowski Olgi Tokarczuk

Kultura i styl

"Dedykuję tę nagrodę Polakom". Olga Tokarczuk wzruszona decyzją Akademii Szwedzkiej ("Fakty" z dn. 10.10.2019)Fakty TVN
wideo 2/20

Olga Tokarczuk przyjeżdża do Sztokholmu, aby wziąć udział w wydarzeniach Tygodnia Noblowskiego, w ramach którego w sobotę wygłosi odczyt eseju "Czuły narrator". Polska noblistka, wraz z trzynastoma innymi laureatami Nagrody Nobla, odbierze we wtorek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom.

10 października Akademia Szwedzka poinformowała, że Olga Tokarczuk została laureatką literackiego Nobla za rok 2018. W uzasadnieniu podkreślono, że Polka została nagrodzona "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwszy literacki Nobel dla naszego obywatela od 23 lat.

- Dziś [w czwartek - przyp. red.] Olga Tokarczuk przybędzie do Sztokholmu, aby od jutra rozpocząć intensywny tydzień - poinformowała przedstawicielka Fundacji Noblowskiej, Erika Lanner. Jak podkreśliła fundacja w komunikacie, "Olga Tokarczuk spodziewana jest w towarzystwie swojego partnera, Grzegorza Zygadło, swojego syna, wydawcy oraz przyjaciół".

Nobliści tradycyjnie podejmowani są w pięciogwiazdkowym luksusowym Hotelu Grand w centrum Sztokholmu.

Esej "Czuły narrator"

W piątek polska noblistka, wspólnie z trzynastoma innymi laureatami Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach, odwiedzi Muzeum Nagrody Nobla. - To będzie pierwsze spotkanie noblistów. Laureaci podpiszą znajdujące się w kawiarni krzesła - powiedziała Lanner. Dodała, że przekażą oni również na rzecz muzeum pamiątkowe, osobiste przedmioty.

Tego samego dnia Olga Tokarczuk oraz drugi laureat literackiego Nobla - Austriak Peter Handke - wezmą wspólnie udział w oficjalnej konferencji prasowej w Akademii Szwedzkiej. W sobotę laureaci zaprezentują swoje noblowskie odczyty.

Jak poinformowała Fundacja Noblowska, esej Olgi Tokarczuk zatytułowany jest "Czuły narrator". Tekst odczytany zostanie przez autorkę w języku polskim.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Paweł Ruszkiewicz, zapowiedział, że podczas Tygodnia Noblowskiego Olga Tokarczuk weźmie udział także w dwóch spotkaniach zorganizowanych we współpracy z ambasadą RP. Noblistka spotka się ze swoimi tłumaczami oraz z korpusem dyplomatycznym. Jak poinformowano, wydarzenia te odbędą się w siedzibie Instytutu Polskiego oraz w rezydencji ambasady RP i będą miały charakter zamknięty.

Zmiana tradycji

Tokarczuk nie odwiedzi natomiast szkoły w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu Tensta, która co roku zaprasza laureata literackiego Nobla na spotkanie z uczniami.

- Z powodu licznych spotkań polska noblistka odmówiła spotkań z młodzieżą szkolną. Po prostu nie ma na to czasu. W tym roku tydzień noblowski jest wyjątkowo bogaty - poinformowała Erika Lanner. Szkoła z Tensty nie wystosowała natomiast zaproszenia do Petera Handkego, obawiając się zapowiadanych protestów przeciwko przyznaniu mu literackiego Nobla.

Takie demonstracje spodziewane są w Sztokholmie 10 grudnia, gdy nobliści odbierać będą nagrody. Fundacja Noblowska nie przewiduje specjalnych środków bezpieczeństwa.

Tego dnia odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród Nobla w filharmonii sztokholmskiej, a wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim Ratuszu królewski bankiet. Jak poinformowano, w tym roku z powodu dużej liczby noblistów - nagrody odbierze aż 14 osób - wydarzenia te będą wymagały wyjątkowej organizacji oraz logistyki. - Przy honorowym stole, przy którym zasiada rodzina królewska, nie zabraknie miejsca - zapewniła Annika Pontikis z Fundacji Noblowskiej.

Podczas Tygodnia Noblowskiego na cześć Olgi Tokarczuk oraz innych tegorocznych laureatów odbędzie się także koncert w filharmonii sztokholmskiej. Ponadto przewidziane są seminaria naukowe, a także spotkania z noblistami na uniwersytetach.

OLGA TOKARCZUK W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ KOLENDĄ-ZALESKĄ >

Autor: tmw//now / Źródło: PAP

Raporty: