Kultura i styl

Szedł 1000 km z uchodźcami. Reporter "Uwagi" i "Superwizjera" z nagrodą im. Kapuścińskiego

Kultura i styl

Aktualizacja:

Endy Gęsina-Torres, reporter "Uwagi" i "Superwizjera", został uhonorowany Nagrodą Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jury doceniło jego reportaż „Uchodźcy. Ucieczka z piekła”. Nagrodę wręczono po raz piąty autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo tekstów, audycji, materiałów wideo oraz fotografii.

Poza Gęsiną-Torresem Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymali: Justyna Kopińska, Dariusz Rosiak i Andrzej Bogacz.

W tym roku nominowane były: trzy materiały fotograficzne, trzy audycje, cztery materiały wideo oraz aż sześć tekstów. W obecnej, piątej edycji nagrody, oceniane były materiały opublikowane od początku października 2014 roku do końca września 2015 roku.

Endy Gęsina-Torres laureatem nagrody w kategorii materiał wideo

W kategorii wideo nagrodę otrzymał Endy Gęsina-Torres za materiał „Uchodźcy. Ucieczka z piekła”.

Autor pokonał - wspólnie ze zdesperowanymi ludźmi, którzy chcą dostać się do Europy - ponad 1000 kilometrów tzw. szlakiem bałkańskim. Był świadkiem, jak uchodźcy ukrywają się przed policją, strażą graniczną i mafią.

Jedna z bohaterek jego reportażu - Miriam, z zawodu nauczycielka, wraz z dziećmi – 8-letnim Cesarem i 6-letnią Simą uciekła z ogarniętej wojną Syrii; przez dwa miesiące pokonała pięć granic, przemierzyła prawie 2,5 tysiąca kilometrów.

Endy Gęsina-Torres wychował się w Santiago de Cuba. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i latynoamerykanistykę na Universidad Autónoma de Madrid. Pracował m.in. w Ameryce Łacińskiej jako dziennikarz chilijskiej ADN Radio i kolumbijskiej W Radio, a po powrocie do Polski był reporterem TVN 24 i TVP 1.

Jest stypendystą programu dla młodych dziennikarzy „Robert Schuman” Parlamentu Europejskiego. Był dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press: w 2013 roku za materiał „Osadzony 3/13” i w roku 2014 za reportaż „Koszer czy nie koszer?”.

Reportaż „Uchodźcy. Ucieczka z piekła” został wyemitowany w "Superwizjerze" TVN 15 września 2015, można go obejrzeć tutaj.

Najlepszym tekst Justyny Kopińskiej

Justyna Kopińska została laureatką nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za tekst „Oddział chorych ze strachu", który ukazał się na łamach "Dużego Formatu" w lipcu tego roku. To opowieść o oddziale dla młodzieży szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim, gdzie dochodziło do zastraszania, poniżania, a nawet bicia pacjentów.

Laureatka jest z wykształcenia dziennikarką i socjolożką. Na co dzień jest reporterką "Magazynu Gazety Wyborczej" oraz "Dużego Formatu". Zajmuje się tematyką śledczą, więziennictwem i prawem karnym.

Była dwukrotną finalistką Nagrody im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepszy materiał dziennikarski roku", finalistką Grand Press oraz Mediatorów w kategorii "najbardziej znane publikacje". Wyróżniona w 2014 roku Nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Najlepszy materiał dźwiękowy - "Raport z Kurdystanu”

Dariusz Rosiak laureatem nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii "Materiał dźwiękowy" za reportaż "Raport z Kurdystanu”, który emitowany był w radiowej Trójce w styczniu br.

To jeden z odcinków stałego programu "Raport o stanie świata". Audycja była nadawana z Erbilu, stolicy irackiego Kurdystanu i dotyczyła stosunków między Kurdami a samozwańczym Państwem Islamskim.

Rosiak od 2006 roku prowadzi program "Raport o stanie świata" w Trójce, a wcześniej również "Klub Trójki". Czterokrotnie brał udział w akcji "Trójka przekracza granice", nadawał z Afryki i USA.

Zaczynał jako radiowiec w Radio France International w Paryżu, potem, przez całe lata 90. w BBC w Londynie. Stamtąd pisał do "Życia Warszawy", "Życia", "Tygodnika Powszechnego", "Architektury", "Machiny" i jeszcze innych pism. Po powrocie do Polski w 1999 roku był zastępcą red. nacz. w PAP, "Newsweek", "Forum", szefem działu w "Przekroju", wreszcie z dwojgiem miłych ludzi wymyślił tygodnik "Ozon" i kierował nim, zanim nie został wymieniony na kogoś innego.

Najlepszy materiał zdjęciowy - "Migranci w Budapeszcie"

Laureatem nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za materiał zdjęciowy "Migranci w Budapeszcie” jest Andrzej Bogacz. Zwycięski materiał ukazał się na łamach "Rzeczpospolitej".

Bogacz zaczynał w 1997 roku od fotografowania - jak sam pisze - spotkań polityków, koncertów i wypadków drogowych dla małej gazety. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracował jako fotograf i fotoedytor w "Gazecie Wyborczej". Obecnie jest starszym fotoedytorem w wydawnictwie Presspublica.

Nagroda dla obiektywnych, rzetelnych i dociekliwych

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła pięć lat temu tę nagrodę, aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

W jury nagrody zasiadają: Alicja Kapuścińska, Janusz Adamowski, Stefan Bratkowski, Anna Brzezińska-Skarżyńska, Bogusław Chrabota, Piotr Gabryel, Mirosław Ikonowicz, Wojciech Jagielski, Michał Kobosko, Jan Miodek, Maciej Mrozowski, Henryk Samsonowicz, Mariusz Szczygieł, Maria Wiernikowska i Maciej Wierzyński. Tegorocznej V edycji przewodniczy Lidia Sobańska, pełniąca obowiązki prezesa zarządu Polskiej Agencji Prasowej.

Każdy z laureatów otrzyma 20 tys. zł.

Autor: tmw/ja,rzw / Źródło: PAP, PR Trójka, materiały prasowe

Pozostałe wiadomości