Policjanci i złodzieje, ucieczka od rzeczywistości, społeczne podziały. Nowości festiwalu OFF Camera

TVN24

W tegorocznym programie OFF Camera znalazł się "Destroyer"materiały prasowe
wideo 2/36

Przegląd kina policyjnego i gangsterskiego, filmy, które zaklinają rzeczywistość i skłaniają do tworzenia świata na nowo i podziały społeczne z perspektywy filmowej - to trzy z pięciu nowych sekcji, jakie znalazły się programie 12. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF Camera w Krakowie.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera to jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Program festiwalu koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno pod względem treści, jak i formy oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie.

Najważniejszą częścią festiwalu co roku są Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi", w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów reżyserów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe jury. Jego przewodniczącym jest zawsze polski twórca o światowej renomie.

Istotnym elementem programu jest także Konkurs Polskich Filmów Fabularnych, w których najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych. Dziesięć polskich produkcji ocenią zagraniczni jurorzy, którzy reprezentują różne branże filmowe.

Festiwalowe hity

W programie nie zabraknie "Festiwalowych hitów" - sekcji, która jest przeglądem ciekawych propozycji filmowych prezentowanych w ciągu minionego roku na najważniejszych festiwalach filmowych, a które często nie trafiły do polskiej dystrybucji.

Jednym z nich jest hit z Kenii - "Rafiki" Wanuri Kahiu. Był to pierwszy kenijski film prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Rafiki" opowiada o relacji dwójki dziewcząt, Kenu i Ziki. Chociaż ojcowie obu rywalizowali ze sobą w wyborach lokalnych, dziewczęta wspierają się, podążając za marzeniami w konserwatywnym kraju. Film w związku z wątkami homoseksualnymi został zakazany w Kenii, a także wycofany z reprezentowania kraju w walce o Oscary.

Festiwalowa publiczność będzie mogła również zobaczyć "Her Job" Nikosa Labota. Jest to opowieść o Greczynce, która w wyniku recesji musi zmienić swoje życie. Dotychczasowa gospodyni domowa musi podjąć pracę. Jej życie zmienia się diametralnie - relacje z rodziną i otoczeniem nie są już takie jak kiedyś.

"Policjanci i złodzieje"

W tym roku organizatorzy przygotowali pięć nowych sekcji. "Policjanci i złodzieje" to przegląd filmów, których bohaterami są drobni złodzieje, ojcowie chrzestni imperiów gangsterskich. Chociaż kino gangsterskie i policyjne zdominowane jest przez silnych, wyrazistych bohaterów męskich, twórcy programu pokazują, że jest w tym gatunku także miejsce dla kobiet.

W ramach tej sekcji publiczność zobaczy między innymi "Destroyera" Karyn Kusamy z Nicole Kidman w roli głównej, która za tę kreację otrzymała m.in. nominację do Złotego Globu. Postać Kidman, która rozwija karierę w FBI, musi zmierzyć się z demonami przeszłości.

"Close Enemies" Davida Oelhoffena obrazuje podparyskie szemrane dzielnice, w których życie pozbawione jest większych perspektyw. Bohaterowie muszą wybrać, czy chcą się opowiedzieć po stronie gangsterów. Francuski reżyser po raz kolejny pokazuje, że granica pomiędzy tym, co dobre i złe, moralne i nieetyczne, jest bardzo płynna. W rolach głównych wystąpili utalentowani Matthias Schoenaerts i Reda Kateb.

"Rzeczywistość? Nie, dziękuję"

Filmowa rzeczywistość nie zawsze jest jednoznacznym odzwierciedleniem tego, co nas otacza. Nadmiar kryzysów, skandali, problemów społecznych skłania artystów do uatrakcyjnienia obrazu naszych czasów. W sekcji "Rzeczywistość? Nie, dziękuję" krakowska publiczność będzie miała szansę zobaczyć obrazy, które rzeczywistość tworzą na nowo i zaklinają świat, który wymyka się spod kontroli.

Natalia Cabral i Oriol Estrada pokazują niepewność, jaka towarzyszy dorastaniu i różne sposoby radzenia sobie z otoczeniem. "Miriam Lies" pokazuje, jak radzić sobie w świecie zdominowanym przez portale społecznościowe i wirtualne relacje.

"The Innocent" Simona Jaquemeta opowiada o zderzeniu porządków pochodzących z różnych wymiarów rzeczywistości: świata wartości chrześcijańskich i zaawansowanej nauki. Reżyser próbuje odpowiedzieć na pytanie: dokąd doprowadzi bohaterów eksperyment z klonowaniem i budowaniem organizmów od podstaw?

"My kontra Oni" jest kolejną nowością w programie festiwalu, który dał się już poznać jako platforma prezentująca kino społecznie zaangażowane. W tej sekcji pokazane zostaną filmy, w których w kreatywny sposób zostały przedstawione dychotomie społeczne. Przede wszystkim podział na "my" i "oni". Wybrane filmy sięgają po różnice i podziały społeczne, konstrukty, które z nich wynikają, ale pozwalają widzom zbudować własną ocenę.

W "Giant Little Ones" Keith Behrman opowiada historię nastolatka, którego życie wywraca się do góry nogami. Jeden wieczór może wpłynąć na wszystko inne. Pod jego wpływem i bohater, i najbliższe mu otoczenie zmuszone jest do przedefiniowania tożsamości i budowanego wizerunku. Film był pokazywany podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto.

"Knife + Heart" to film z Konkursu Głównego ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Na dużym ekranie Vanessa Paradis, muza Karla Lagerfelda. Reżyser Yann Gonzalez, nawiązując do estetyki kina klasy B z lat 70., opowiada historię kryminalną, która czerpie garściami z estetyki i stylu życia społeczności LGBTQ.

W tej sekcji znalazł się również debiut Jasmin Mozaffari "Firecrackers". Jest to opowieść o dziewczęcej przyjaźni, młodzieńczej energii, smaku i cenie wolności, a także utracie kontroli. Lou i jej najlepsza przyjaciółka Chantal planują wydostać się z odizolowanego, podupadłego miasteczka. Kiedy niestabilny i zaborczy ekschłopak Chantal napada na nią na imprezie, dziewczyny postanawiają się na nim zemścić.

12. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF Camera odbędzie się w Krakowie od 26 kwietnia do 5 maja.

Autor: tmw//kg//kwoj / Źródło: tvn24.pl