Kultura i styl

Oddał swego Oscara do Yad Vashem. "Nie polerować za mocno, złota powłoka jest cienka"

Kultura i styl


Branko Lustig, były więzień Auschwitz i jeden z producentów "Listy Schindlera" oddał swojego Oskara instytutowi Yad Vashem w Izraelu. - Jestem zaszczycony i czuję, że to dobre miejsce spoczynku dla Oscara - powiedział Lustig.

Branko Lustig dodał, że nie tyle rozstaje się z Oscarem, ile zostawia go narodowi i kolejnym pokoleniom. - W Yad Vashem będą mogli obejrzeć go wszyscy zwiedzający, w domu oglądają go tylko moja żona i córka - powiedział producent. Zażartował też, że pracownicy instytutu muszą o nagrodę "dbać i nie polerować za mocno, bo to jest Oscar z Hollywood i jego złota powłoka jest cienka".

Producent Spielberga i Scotta

Branko Lustig urodził się w 1932 roku w rodzinie chorwackich Żydów. Był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych Bergen-Belsen i Auschwitz-Birkenau.

Po wojnie pracował w państwowej firmie producenckiej Jadran Film w Zagrzebiu. W 1988 wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Oprócz "Listy Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga produkował między innymi "Gladiatora", "Helikopter w ogniu" "Dobry rok", "Hannibala", "American Gangster" - wszystkie zrealizowane przez Ridleya Scotta.

"Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga, nakręcona w większości w Polsce - w Krakowie, Oświęcimiu i Płaszowie - zdobyła w 1993 roku siedem Oscarów, w tym za najlepsze zdjęcia dla Janusza Kamińskiego oraz scenografię dla Allana Starskiego i Ewy Braun.

Oskar Schindler w 1993 roku otrzymał od Yad Vashem tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Autor: sol//rzw / Źródło: tvn24.pl, jpost.com

Pozostałe wiadomości