Kultura i styl

Banksy znowu o uchodźcach. W roli głównej Steve Jobs

Kultura i styl


Na jednym z murów w dzikim obozowisku dla uchodźców we francuskim Calais, Banksy stworzył nowe graffitti. Praca przedstawia Steve'a Jobsa jako uchodźcę. To nie pierwszy komentarz artysty do kryzysu migracyjnego w Europie.

W piątek na murze w Calais, gdzie znajduje się obozowisko uchodźców, Banksy stworzył nową pracę, w której kolejny raz podejmuje temat kryzysu migracyjnego. Praca przedstawia dorosłego Steve’a Jobsa, potomka syryjskich uchodźców, który w jednej ręce trzyma jeden z pierwszych komputerów Apple’a, a w drugiej worek z dobytkiem.

Banksy: chciałem zwrócić uwagę na korzyści z imigracji

Jak podaje BBC, Banksy poinformował, że swoją nową pracą chciał zwrócić uwagę na korzyści, jakie płyną z imigracji. Banksy, artysta, którego tożsamość ciągle pozostaje anonimowa, w jednym z nieczęstych oświadczeń prasowych podkreślił, że "często jesteśmy skłonni wierzyć, że imigranci są obciążeniem danego kraju, ale Steve Jobs był synem syryjskiego imigranta”. - Apple jest jedną z najlepiej prosperujących firm na świecie, która płaci ponad 7 mld dolarów podatków rocznie - i istnieje tylko dzięki młodemu człowiekowi z Homs - stwierdził Banksy. Praca została umieszczona obok napisu „Nobody deserves to live this way!” („Nikt nie zasłużył na to, aby żyć w taki sposób!”). W obozowisku w Calais koczuje około 7 tys. imigrantów i uchodźców z Syrii, Erytrei i Afganistanu.

To nie pierwszy komentarz artystyczny Banksy’ego, w którym poruszył temat uchodźców. Wśród najsłynniejszych prac, które pojawiły w ostatnich tygodniach na stronie Brytyjczyka, była jego wersja „Tratwy Meduzy” Theodore’a Gericaulta.

Obecnie artysta zaangażował się w zbiórkę materiałów budowlanych, z których "mieszkańcy" tzw. "Dżungli" w Calais mogliby zrobić prowizoryczne schronienia przed zimą. Przekazał między innymi wszystkie elementy drewniane ze zlikwidowanego parku tematycznego "Dismaland".

Autor: tmw/ja / Źródło: The Guardian, BBC News

Pozostałe wiadomości