Kultura i styl

Nowa płyta Winehouse. "Aż mi dech zaparło"

Kultura i styl

Aktualizacja:
materiały prasoweTak będzie wyglądać okładka pośmiertnej płyty piosenkarki

Pomimo protestów ukaże się pośmiertna płyta Amy Winehouse. Znajdzie się na niej 12 bardzo osobistych, niepublikowanych wcześniej utworów, które opowiadają m.in. historię miłości i rozwodu Amy z mężem Blakem Fielderem-Civilem. Większość utworów powstała w najtrudniejszym dla piosenkarki czasie, gdy była uzależniona od narkotyków, kilka - tuż przed jej tragiczną śmiercią. Płyta ukaże się 5 grudnia.

Inspiracją dla płyty było burzliwe życie Amy: jej związek z ukochanym i uzależnienie od narkotyków, dzieki którym trafiała na okładki gazet (fot. The Sun) 

- Spędziłem tyle czasu w pogoni za Amy, że nigdy nie zorientowałem się, jakim była geniuszem – mówił "The Sun" ze łzami w oczach Mitch Winehouse, ojciec piosenkarki, po wysłuchaniu materiału na nową płytę gwiazdy "Amy Winehouse: Lioness: Hidden Treasures".

Odniósł się także do protestów fanów, którzy uważali, że publikacja zaszkodzi legendzie artystki. Powiedział, że nigdy nie zgodziłby się na nagranie tego albumu, gdyby czuł, że odbiega poziomem od dwóch poprzednich: debiutanckiego "Frank" z 2003 toku i "Back to Black" sprzed pięciu lat.

- Wierzę, że to będzie hołd dla jej talentu i część jej dziedzictwa. Po przesłuchaniu całości aż mi dech zaparło. To jest niesamowicie piękne – nie krył zachwytu, zwłaszcza, że wcześniej nawet on nie słyszał tych piosenek.

Tylko jedna piosenka na płycie jest znana: to duet z Tonym Bennettem "Body and Soul" (fot. materiały prasowe) 

Amy napisała bardzo osobiste teksty

Na pośmiertnej płycie znajdzie się 11 niepublikowanych wcześniej kompozycji oraz jeden utwór już znany – to duet z Tonym Bennettem "Body and Soul", który miesiąc temu trafił na jego album "Duets II".

Słowa wielu piosenek napisała sama Amy. To bardzo osobiste teksty, opowiadające głównie o jej burzliwym związku z Blake'iem Fielder-Civilem, np. piosenka "Between the Cheats" opowiada historię rozwodu pary. Najbardziej emocjonalny utwór - z punktu widzenia rodziny wokalistki - to "A Song For You" piosenkarza country Leona Russella, rozsławiony przez ulubionego wykonawcę Amy - Donny'ego Hathawaya. Piosenka, w której Amy gra na gitarze, została nagrana w jej domu w Londynie w 2009 roku, gdy walczyła z narkotykowym nałogiem. Można usłyszeć jej drżący głos. Płakała.

Jednym z producentów płyty jest Salaam Remi, który pracował m.in. z Nasem, Lauryn Hill i The Fugees (fot. materiały prasowe) 

Materiał powstawał przez kilka lat w studiach nagrań na całym świecie, większość w najtrudniejszym czasie, gdy Winehouse była pod wpływem heroiny. Są też utwory nagrane tuż przed śmiercią w lipcu. Całość ma szeroki wachlarz - od standardów jazzowych po hip-hop i soul.

"Trudne, emocjonalne, ale niesamowite doświadczenie"

Drugim producentem jest Mark Ronson - współtwórca sukcesów Amy Winehouse i Adele, który ostatnio do życia przywrócił grupę Duran Duran (fot. materiały prasowe) 

Producenci Salaam Remi i Mark Ronson przesłuchali tysiące godzin nagrań z wokalem piosenkarki i dokonali wyboru na "Amy Winehouse: Lioness: Hidden Treasures".

- Słuchanie jej głosu podczas śpiewu i rozmów pomiędzy piosenkami, to było bardzo emocjonalne doświadczenie. Trudne, ale niesamowite – powiedział Remi. - Amy była niezwykle utalentowaną dziewczyną. Wierzę, że jej dorobek zainspiruje nienarodzoną generację artystów – dodał.

Płyta na rynku ukaże się 5 grudnia. Część pieniądzy z jej sprzedaży trafi do Amy Winehouse Foundation, którą założył ojciec Brytyjki, by pomagać dzieciom.

Pełna lista utworów, które trafią na "Amy Winehouse: Lioness: Hidden Treasures": 1. Our Day Will Come (Reggae Version) 2. Between the Cheats 3. Tears Dry 4. Wake Up Alone (demo) 5. Will You Still Love Me Tomorrow 6. Valerie (demo) 7. Like Smoke (featuring Nas) 8. The Girl from Ipanema 9. Halftime 10. Best Friends 11. Body and Soul (with Tony Bennett) 12. A Song for You

Źródło: Daily Telegraph, The Sun, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości