Kultura i styl

"Charlie Hebdo": Oni mają broń. Je..ć ich. My mamy szampana!

Kultura i styl

"Charlie Hebdo" nie rezygnuje z ostrych komentarzy. Na nagraniu Laurent “Riss” Sourisseau wspomina atak na redakcję (nagranie z 22.01.2015r.)
"Charlie Hebdo" nie rezygnuje z ostrych komentarzy. Na nagraniu Laurent “Riss” Sourisseau wspomina atak na redakcję (nagranie z 22.01.2015r.) CNN
wideo 2/24

"Charlie Hebdo" francuski magazyn satyryczny, którego paryska redakcja w styczniu była celem krwawego ataku terrorystycznego, na okładce bieżącego numeru skomentował piątkowe zamachy w stolicy Francji. Zrobił to w sposób, który może szokować.

"Oni mają broń. Je..ć ich. My mamy szampana!" - to napis towarzyszący rysunkowi na okładce najnowszego wydania "Charlie Hebdo". Na obrazku wesoły mężczyzna pije szampana, a trunek wylewa się z dziur po kulach w jego ciele.

Okładka najnowszego numeru "Charlie Hebdo"

To nie pierwszy tego typu komentarz rysowników "Charlie Hebdo" do piątkowych zamachów. Joann Sfar, karykaturzysta magazynu, równie "lekko" odniósł się do akcji #prayforparis. W krótkim komiksie Sfar przekonywał osoby solidaryzujące się z ofiarami ataków, że Francuzi "nie potrzebują więcej religii. Nasza wiara to muzyka! Pocałunki! Życie! Szampan i radość! #parisisaboutlife".

8

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Joann Sfar (@joannsfar) 13 Lis, 2015 o 5:15 PST

Ataki na redakcję

Satyryczny magazyn "Charlie Hebdo" znany jest z kontrowersyjnych karykatur o tematyce religijnej i politycznej. W styczniu br. redakcja magazynu stała się celem ataku terrorystycznego, w którym zginęło 12 osób, w tym czołowi francuscy karykaturzyści. Do zamachu doszło w odwecie za publikację karykatur proroka Mahometa.

Pomimo tych tragicznych zdarzeń, magazyn nadal się ukazuje i nie zmienia swego stylu. Na okładce pierwszego numeru opublikowanego wkrótce po styczniowym ataku zamieszczono rysunek przedstawiający Mahometa, trzymającego tabliczkę „Je suis Charlie”. Napis nawiązywał do popularnego wówczas w mediach społecznościowych hasła, które wyrażało solidarność z ofiarami ataku i sprzeciw wobec fundamentalistycznych, brutalnych ruchów islamskich.

Na okładce pierwszego numeru "Charlie Hebdo" po styczniowych zamachach zamieszczona została karykatura Mahometa

Autor: tnw//rzw / Źródło: CNN, huffingtonpost.com

Raporty:
Pozostałe wiadomości