Noc ze Słowackim i nie tylko

Kultura i styl

Aktualizacja:
www.slowacki.krakow.plTeatr Słowackiego w Krakowie

Blisko czterdzieści teatrów i grup teatralnych, imprezy plenerowe, pokazy specjalne, premiery - noc z 18 na 19 czerwca w Krakowie będzie świętem miłośników teatru. Organizatorzy Nocy Teatrów zachęcają do odbierania darmowych wejściówek.

Przygotowano w sumie 67 różnego rodzaju prezentacji - od spektakli, recitali i wystaw po warsztaty teatralne i zwiedzanie teatrów za kulisami. Prezentacje odbywać się będą we wszystkich salach teatralnych Krakowa, ale też w piwnicach i klubach oraz w plenerze - m.in. na Rynku Głównym i Małym Rynku.

Wstęp na wszystkie imprezy będzie wolny, na część przedstawień będą obowiązywać bezpłatne wejściówki, wydawane z wyprzedzeniem przez teatry.

Krakowska Noc Teatrów jest dziś jedyną tego typu imprezą w Polsce. Nie ma drugiej tak zorganizowanej, cyklicznej imprezy, w której brałoby udział tak wiele teatrów. dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic.

Premiery w Słowackim i Starym

- Krakowska Noc Teatrów jest dziś jedyną tego typu imprezą w Polsce. Nie ma drugiej tak zorganizowanej, cyklicznej imprezy, w której brałoby udział tak wiele teatrów - podsumował na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, Stanisław Dziedzic. Prócz dorobku repertuarowego krakowskich teatrów z ostatnich miesięcy można zobaczyć także przedsięwzięcia przygotowane specjalnie na Noc Teatrów lub takie, które zostaną pokazane w jej trakcie po raz pierwszy.

Teatr im. Juliusza Słowackiego wystawi napisaną specjalnie na tę noc przez Annę Burzyńską farsę "Krzyżacy, czyli teatr w kryzysie". W Narodowym Starym Teatrze będzie można zobaczyć m.in. spektakl "Wesele hrabiego Orgaza" w reżyserii Jana Klaty; jego premiera odbędzie się tydzień wcześniej.

Teatr KTO przygotowuje plenerowy spektakl "Miasto ślepców", a Krakowski Teatr Tancerzy Ognia SIRRION pokaże przedstawienie "Moulin Rouge". Balet Dworski "Cracovia Danza" nietypowo zaprezentuje się w spektaklu taneczno-muzycznym "W starym kinie", w którym zabrzmią szlagiery z międzywojnia.

Będą też spektakle dla najmłodszych widzów, przygotowane m.in. przez Operę Krakowską i Teatr Lalki Maski i Aktora "Groteska".

Wejdź za kulisy

Szczególną atrakcją Nocy Teatrów jest możliwość zwiedzania niedostępnych na co dzień zakamarków scen, garderób i teatralnych maszynowni. W tym roku będzie można zobaczyć zaplecza Opery Krakowskiej i Teatru im. J. Słowackiego oraz secesyjne wnętrza Starego Teatru.

Krakowska Noc Teatrów organizowana jest od 2007 r. Impreza ma na celu aktywizację środowiska aktorskiego i większe otwarcie publiczności na różne formy teatralne. Jej organizatorem jest Urząd Miasta Krakowa i krakowski Teatr KTO.

W 2009 r., w trzeciej edycji Nocy Teatrów wzięło udział 11 teatrów instytucjonalnych i ponad 20 zespołów nieinstytucjonalnych, które w sumie przygotowały 70 spektakli i prezentacji, które obejrzało ponad 20 tys. osób.

Impreza jest realizowana w ramach większego projektu miejskiego - cyklu "Krakowskie Noce". Pierwsza z nich w tym sezonie - Noc Muzeów odbyła się w maju. W czasie nadchodzących wakacji na turystów i krakowian czekają jeszcze: lipcowa Noc Jazzu oraz zaplanowana na sierpień Noc Cracovia Sacra.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.slowacki.krakow.pl