Kultura i styl

Nnenna Freelon w Warszawie

Kultura i styl

Nnenna Freelon w Warszawie
TVN24.plNnenna Freelon w Warszawie

Nnenna Freelon, nazywana damą jazzu, wystąpiła w poniedziałek wieczorem w warszawskiej Sali Kongresowej, na jedynym koncercie w Europie. Koncert zorganizowany został w ramach Ery Jazzu.

Nnenna Freelon zaprezentowała swoje najpiękniejsze piosenki. Każdy utwór spotykał się z gorącym przyjęciem publiczności - a wokalistka była wielokrotnie nagradzana owacjami na stojąco. Wywoływana po koncercie, zagrała na bis.

W swoich piosenkach Nnenna Freelon stara się przekazać uniwersalne treści - że życie wcale nie jest brzydkie, miłość istnieje, a szczęście jest na wyciągnięcie ręki.

Jestem szczęśliwą osobą - mówi o sobie Nnenna Freelon
Jestem szczęśliwą osobą - mówi o sobie Nnenna FreelonTVN24.pl

W gronie najlepszych Amerykankę wymienia się jednym tchem z takimi kobietami jazzu, jak Dianne Reeves, Vanessa Rubin czy Dianne Schuur. Śpiewająca od najmłodszych lat Nnenna, najpierw w chórze kościelnym, później okazjonalnie z zespołami m.in. Billy’ego Taylora, Yusefa Lateefa i Toshiko Akiyoshi, o mały włos nie została pełnoetatową pracownicą szpitala.

Podczas recitalu na Southern Art Federation Forum w Atlancie jej głos zaczarował wybitnego pianistę jazzowego Ellisa Marsalisa. To wydarzenie stało się punktem zwrotnym w karierze artystki. Dołączyła wtedy do ekskluzywnej grupy utalentowanych jazzmanów, takich jak Bradford i Wynton Marsalis oraz Harry Connick, nad którymi opiekę sprawował jeden z najwybitniejszych producentów jazzowych George Butler z Columbia Records. To jemu zawdzięcza sukces swojej drugiej płyty – „Heritage” (1993), dzięki której wkroczyła do świata największych sal koncertowych, i najbardziej prestiżowych klubów.

Dama muzyki soul.
Dama muzyki soulDama muzyki soul.era jazzu

Początkowo wokalistka swój śpiew porównywała m.in. do Niny Simon, czy Elli Fitzgerald. Teraz to ona jest odniesieniem dla kolejnych wokalistek jazzowych. Jako równorzędna gwiazda występowała z takimi postaciami jak Aretha Franklin, Ray Charles czy Herbie Hancock. Należy również do jednej z najbardziej utytułowanych jazzujących kobiet. Wielokrotnie zdobywała nagrody Grammy dla najlepszej wokalistki jazzowej, jest laureatką niezwykle ważnej Soul Train Award, która czyni ją także „damą muzyki soul”.

Nnenna Freelon mając na koncie kilka bestsellerowych płyt, dziesiątki koncertów, jest jedną z najważniejszych przedstawicielek współczesnego jazzu. Większość jej występów na żywo nosi rangę wydarzenia sezonu, ponieważ ten sam głos, który zaczarował Ellisa Marsalisa siedemnaście lat temu, nadal potrafi urzec każdego niezależnie od płci, wieku czy miejsca.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości