TVN24 | Kultura i styl

Nie żyje Roger Michell, reżyser "Notting Hill"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl, BBC News
"Notting Hill jest najbardziej znanym moim filmem, ale najważniejszym jest zawsze ten kolejny" (wideo z 2019 r.)
tvn24"Notting Hill jest najbardziej znanym moim filmem, ale najważniejszym jest zawsze ten kolejny" (wideo z 2019 r.)

Roger Michell nie żyje. Reżyser takich komediodramatów jak "Notting Hill", "Weekend z królem", "Bez pożegnania" czy ostatnio "Książę", zmarł w wieku 65 lat. Był jednym z czołowych brytyjskich reżyserów teatralnych.

Roger Michell, reżyser między innymi "Notting Hill", zmarł w środę, o czym poinformowali przedstawiciele jego rodziny. Jak informuje BBC News, przyczyna śmierci Michella nie została podana do publicznej wiadomości. 

Roger Michell - wybitny twórca teatralny

Roger Michell urodził się w 1959 roku w Pretorii (RPA) w rodzinie brytyjskiego dyplomaty. Jako dziecko mieszkał także w Bejrucie, Damaszku i w Pradze.

Ukończył studia w Cambridge, w czasie których zainteresował się reżyserią. Kończąc studia, otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego studenta-reżysera przyznawaną przez Royal Shakespeare Company. W 1977 roku przeprowadził się do Londynu, gdzie był asystentem m.in. Johna Osborne'a i Samuela Becketta w Royal Court Theatre.

Jeszcze przed końcem lat 70. rozpoczął indywidualną karierę. Po odejściu z teatru zaczął pisać i reżyserować własne pomysły. W 1982 roku jego komedię "Private Dick" doceniono Fringe First Award prestiżowego festiwalu w Edynburgu. W 1985 roku dołączył do zespołu Royal Shakespeare Company, gdzie przez sześć lat - najpierw jako asystent reżysera, później jako reżyser - realizował się twórczo.

Roger Michell i sukces "Notting Hill"

Jego przygoda z filmem rozpoczęła się od miniserialu BBC "The Buddha of Suburbia" w 1993 roku, a trzy lata później nakręcił film telewizyjny "Perswazje", za który otrzymał telewizyjną nagrodę BAFTA. Film trafił do amerykańskich kin, gdzie odniósł duży sukces.

Kilka lat później Richard Curtis, scenarzysta takich brytyjskich klasyków jak "Cztery wesela i pogrzeb" czy "To właśnie miłość", wybrał Michella na reżysera "Notting Hill". Komediodramat z Julią Roberts i Hugh Grantem w rolach głównych stał się jednym z najbardziej kasowych filmów brytyjskich wszech czasów, który zdobył między innymi nominację do Złotego Globu

W kolejnych latach kręcił kolejne hity z gwiazdorskimi obsadami: "Zmiana pasa" (2002), "Venus" (2006), "Dzień dobry TV" (2010) czy "Weekend z królem" (2012). W 2019 roku stworzył "Bez pożegnania" z Kate Winslet, Samem Neillem, Mią Wasikowską i Susan Sarandon. Film jest remakiem duńskiego "Stille hjerte" (reż. Bille August).

W 2020 roku nakręcił komediodramat biograficzny "Książę". Światowa premiera odbyła się podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Michell nie doczekał jednak momentu, aż "Książe" trafi do regularnej dystrybucji kinowej. 

Portal IMDb informuje, że w postprodukcji znajduje się ostatni tytuł Michella - dokument "Elisabeth".

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl, BBC News

Pozostałe wiadomości