Kultura i styl

Nie żyje Kurt Weber, jeden z twórców polskiej szkoły filmowej

Kultura i styl

CC BY SA Wikipedia | Franciszek VetulaniW 1969 roku po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych, Kurt Weber wyjechał z Polski

W wieku 87 lat w Moguncji w Niemczech zmarł Kurt Weber, operator filmowy uważany za jednego z twórców polskiej szkoły filmowej. Był autorem zdjęć do takich filmów jak "Baza ludzi umarłych" i "Salto". O śmierci operatora poinformował jego bratanek.

Kurt Weber urodził się 24 maja 1928 r. w Cieszynie w żydowskiej rodzinie. Przed Holocaustem rodzina Weberów schroniła się w ZSRR. Tam też Weber chodził do szkoły i ukończył kurs kinooperatorów.

W 1946 roku Weberowie wrócili do Polski. Po nieudanym egzaminie na medycynę Kurt wyjechał do Niemiec, gdzie przez rok pracował w objazdowym kinie. Po ponownym powrocie do kraju ukończył łódzką szkołę filmową, w której był asystentem Stanisława Wohla. Następnie jako profesor prowadził wykłady i był dziekanem Wydziału Operatorskiego.

Wyobraźnia da Vinci

Koniec lat 50. i połowa 60. to najlepszy, najbardziej twórczy okres pracy Kurta Webera. Debiutował w 1958 r. zdjęciami do filmu "Baza ludzi umarłych". W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku radiowej Jedynce tak wspominał pracę na zdjęciami do tego filmu: - Chciałem, żeby to było efektowne, przekonujące i żeby miało atmosferę, i żeby to coś dopowiadało do koncepcji reżyserskiej i scenariusza.

Był również autorem zdjęć m.in. do takich filmów, jak: "Kamienne niebo" (1959), "Salto" (1965), "Sublokator" (1966) i "Urząd" (1969).

- Jakie cechy powinien wykazywać młody człowiek, który chce zostać operatorem? Powinien mieć wyobraźnię jak Leonardo da Vinci, powinien mieć siłę przebicia jak czołg i umiejętność dostosowania się do sytuacji jak kurtyzana - odpowiedział Weber, poproszony o rady dla młodych operatorów.

Mówił również, że scenariusz jest jedynie impulsem, natomiast operator powinien umieć wyobrazić sobie cały film jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć. Wielokrotnie podkreślał, że forma wizualna powinna dopowiadać coś do koncepcji reżysera.

Filmowa emigracja

W 1969 roku po antysemickiej nagonce, będącej następstwem wydarzeń marcowych, Kurt Weber wyemigrował do Republiki Federalnej Niemiec, gdzie pracował zarówno jako operator, jak i wykładowca.

- Nie ma wesołej emigracji, nie ma szczęśliwej emigracji - mówił w październiku ubiegłego roku. - Emigracja może być udana (...). I to mogę o sobie powiedzieć, że złapałem grunt pod nogami i że godnie przeżyłem te następne 40 lat. Ale to jest emigracja - dodał.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Franciszek Vetulani

Pozostałe wiadomości