Kultura i styl

"Nie poświęciłbym kawałka mojego palca dla jakiegokolwiek dzieła sztuki"

Kultura i styl

"Nie poświęciłbym kawałka mojego palca dla jakiegokolwiek dzieła sztuki"
tvn24Gościem "Xsięgarni" był Zygmunt Miłoszewski

Hans Frank był złodziejem numer jeden. Oni wszyscy uważali się za wielkich koneserów sztuki, mimo że często mieli paskudny gust - jak Göring. Ale Frank miał się za wielkiego kolekcjonera sztuki - powiedział w "Xsięgarni" w TVN24 pisarz Zygmunt Miłoszewski, który opowiedział o swojej najnowszej powieści pt. "Bezcenny".

Miłoszewski podkreślił, że główna bohaterka jego książki "zajmuje się zawodowo odzyskiwaniem jednego z 60 tysięcy dzieł sztuki utraconych przez Polskę" m. in. w trakcie II wojny światowej.

- Skala tej grabieży była taka, że potem kiedy pierwszy pociąg został przysłany przez Amerykanów do Polski z odzyskanymi dziełami sztuki, to on miał prawie 30 wagonów, wypełnionych po dach bezcennymi skarbami. To był tylko niewielki ułamek - stwierdził pisarz.

Pytany czy sam poświęciłby część swojego życia takiemu zajęciu odpowiedział: - Nie poświęciłbym kawałka mojego palca dla jakiegokolwiek dzieła sztuki, choćby najbardziej pierwszoligowego. Ostatnio rozmawiałem ze studentami, którzy pytali mnie dlaczego literatura jest dla mnie najważniejsza. Odpowiedziałem, że literatura się dla mnie nie mieści w pierwszej setce rzeczy ważnych - powiedział Miłoszewski.

Na pierwszym miejscu postawił on seks, z którego obok kąpieli w Bałtyku i jedzenia szparagów nie potrafiłby zrezygnować.

"Literatura się dla mnie nie mieści w pierwszej setce rzeczy ważnych"
"Literatura się dla mnie nie mieści w pierwszej setce rzeczy ważnych"tvn24

Z Miłoszewskim o jego twórczości i nie tylko rozmawiali Agata Passent i Mariusz Cieślik. Kolejny felieton zaprezentował Michał Komar, a Michał Rusinek opowiedział dlaczego warto przeczytać "pierwszą reporterską książkę dla dzieci" pt. "Jedno oko na Maroko".

Michał Rusinek zaprezentował książkę pt. "Jedno oko na Maroko"
Michał Rusinek zaprezentował książkę pt. "Jedno oko na Maroko"tvn24

Czekając na premierę

Zygmunt Miłoszewski urodził się w 1976 roku w Warszawie. W 1995 roku rozpoczał pracę w "Super Expresie". Potem pracował w kilku miejscach jako dziennikarz i redaktor.

W 2004 roku zadebiutował literacko na łamach "Polityki" opowiadaniem "Historia portfela", nadesłanym na konkurs organizowany przez Jerzego Pilcha.

W 2005 roku opublikował powieść grozy pt. "Domofon", w której podjął próbę pokazania, że blok z wielkiej płyty może straszyć lepiej niż stary cmentarz. W 2006 roku ukazała się jego baśń dla dzieci "Góry Żmijowe", a rok później "Uwikłanie". W 2011 roku wydał "Ziarno prawdy", a już 26 czerwca na półkach w księgarniach pojawi się nowa powieść pt. "Bezcenny".

Wszystko, co najlepsze

„Xięgarnia” to przede wszystkim spotkania z najwybitniejszymi i najbardziej popularnymi pisarzami. Rozmowy z niezwykłymi artystami, dla których refleksji w codziennym informacyjnym zgiełku brakuje miejsca w telewizji.

Stałymi felietonistami programu są pisarz i eseista Michał Komar oraz Michał Rusinek specjalista od retoryki i wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej. Pierwszy przedstawia pozycje z literackiego kanonu od Sofoklesa po Josepha Conrada. Drugi książki nieoczywiste takie jak szkice Susan Sontag czy najlepsze pozycje literatury dziecięcej.

Gościem "Xsięgarni" był Zygmunt Miłoszewski
Gościem "Xsięgarni" był Zygmunt Miłoszewskitvn24

Autor: mn/tr / Źródło: tvn24.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości