TVN24 | Kultura i styl

William Szekspir, Jerzy Waszyngton i sztuczna inteligencja. "Osoby, które żyły setki lat temu, wyglądają jak żywe"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mbl//mro
Źródło:
Instagram, boredpanda.com
Nathan Shipley opublikował wizerunki w mediach społecznościowych
Nathan ShipleyNathan Shipley opublikował wizerunki w mediach społecznościowych

Artysta Nathan Shipley opublikował w mediach społecznościowych wizerunki osób żyjących setki lat temu. William Szekspir, Elżbieta I, Anna Boleyn czy Jerzy Waszyngton wyglądają, jakby zostali przed chwilą sfotografowani. - Stworzyłem te rekonstrukcje, bo byłem bardzo ciekaw, jak ci ludzie mogli wyglądać naprawdę - przyznaje Shipley w rozmowie z tvn24.pl.

Nathan Shipley to działający w San Francisco w Stanach Zjednoczonych artysta, grafik, technik, programista. Pierwszą serię portretów osób żyjących w poprzednich stuleciach opublikował klika miesięcy temu. Na jego profilu na Instagramie możemy znaleźć wizerunki malarki Fridy Kahlo, malarza Rembrandta czy Mona Lisy z portretu Leonarda da Vinci. Powstały one przy użyciu sztucznej inteligencji.

- Sztuczna inteligencja nie wie, jak ci ludzie wyglądali naprawdę. Jest za to w stanie stworzyć "odpowiedniki" ich portretów na podstawie historycznych obrazów i rysunków. Taka rekonstrukcja jest na tyle dokładna, na ile dokładny był obraz - wyjaśnia artysta w rozmowie z tvn24.pl.

Frida KahloNathan Shipley
RembrandtNathan Shipley
Mona LisaNathan Shipley

"Szaleństwo!"

W styczniu artysta opublikował kolejną serię portretów. Tym razem skupił się na dynastii Tudorów, rządzącej Anglią od końca XV wieku do początku XVII. Pokazał też realistyczną podobiznę jednego z najwybitniejszych pisarzy angielskich - Williama Szekspira i pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych - Jerzego Waszyngtona.

- Stworzyłem te rekonstrukcje, bo byłem bardzo ciekawy, jak ci ludzie mogli wyglądać naprawdę. Osoby, które żyły setki lat temu, wyglądają jak żywe i rzeczywiste! - komentuje Shipley.

Prace chętnie komentują też internauci. "To naprawdę niesamowite, "szaleństwo!!!", "jestem pod wrażeniem" - można przeczytać na Instagramie. Niektórzy widzą podobieństwo historycznych postaci do osób żyjących obecnie. Internauci proszą też o kolejne rekonstrukcje.

Wiliam SzekspirNathan Shipley
Edward VI Nathan Shipley
Maria INathan Shipley
Elżbieta I (w młodości)Nathan Shipley
Elżbieta I (w wieku średnim)Nathan Shipley
Elżbieta I (w wieku podeszłym)Nathan Shipley
Jerzy WaszyngtonNathan Shipley
Henryk VIINathan Shipley
Henryk VIIIHenryk VII Tudor
Anna BoleynNathan Shipley
Anna BoleynNathan Shipley

Autor:mbl//mro

Źródło: Instagram, boredpanda.com

Źródło zdjęcia głównego: Nathan Shipley

Pozostałe wiadomości