Kultura i styl

Najważniejszy koncert od 50 lat

Kultura i styl

nyphil.orgLorin Maazel poprowadził orkiestrę podczas występu w Phenianie

Na jeden wieczór Koreę i Amerykę połączyła... muzyka. Jedna z najbardziej znanych orkiestr symfonicznych świata wystąpiła w stolicy najbardziej zamkniętego państwa świata - Korei Północnej.

To największe koreańsko-amerykańskie wydarzenie kulturalne od ponad 50 lat. I kolejny dowód na to, że muzyka przekracza wszystkie bariery, nawet te wydawałoby się nie do przekroczenia - jak północnokoreańska granica. Co więcej, Amerykanie nie zagrali tylko dla grupki wybrańców, ale ich koncert był transmitowany na żywo przez państwową telewizję.

Koncert rozpoczął się od hymnu północnokoreańskiego. Później odegrano również amerykański. Zasadniczą częścią koncertu stanowiły: uwertura do III aktu opery "Lohengrin" Ryszarda Wagnera, 9. symfonia Antonina Dvoraka, "Amerykanin z Paryżu" George'a Gershwina i uwertura do "Kandyda" Leonarda Bernsteina.

Jeśli są jakieś poza muzyczne wartości dodane do tego wydarzenia o pozytywnym wydźwięku, tym lepiej. Nas interesuje tylko tworzenie muzyki i współpraca z koreańskimi muzykami Jeśli są jakieś poza muzyczne wartości dodane do tego wydarzenia o pozytywnym wydźwięku, tym lepiej. Nas interesuje tylko tworzenie muzyki i współpraca z koreańskimi muzykami

Muzyczna polityka?

Jednak koncert był w opinii ekspertów czymś więcej, niż wydarzeniem kulturalnym. W ich ocenie może znacznie poprawić nienajlepsze stosunki Phenianu z Waszyngtonem.

- Jeśli są jakieś poza muzyczne wartości dodane do tego wydarzenia o pozytywnym wydźwięku, tym lepiej. Nas interesuje tylko tworzenie muzyki i współpraca z koreańskimi muzykami - powiedział dyrygent nowojorskich filharmoników Lorin Maazel.

Jednak ów "pozytywny wydźwięk" jest odczuwalny. Na przykład z ulic Phenianu zniknęły wiszące tam zazwyczaj antyamerykańskie plakaty.

KRL-D i USA wciąż w stanie wojny

Formalnie USA i Korea Północna wciąż pozostają w stanie wojny, ponieważ po Wojnie Koreańskiej z lat 1950-1953 nigdy nie podpisano traktatu pokojowego, a tylko zawieszenie broni.

Ostatni, bezkrwawy konflikt pomiędzy USA a KRL-D dotyczy zamknięcia reaktora jądrowego w Jongbion. W zamian za pomoc gospodarczą, władze Korei zobowiązała się zakończyć swój program nuklearny i przekazać Amerykanom pełną dokumentację projektu. Jednak, jak twierdzi Waszyngton, do dziś się z tego obowiązku nie wywiązały.

(PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KONFLIKCIE DOTYCZĄCYM KOREAŃSKIEGO REAKTORA)

Nowojorscy filharmonicy

Orkiestra Filharmonii Nowojorskiej została założona w 1842 roku. Jest jedną z najbardziej znanych i cenionych na świecie. W 2004 roku zagrała swój 14-tysięczny koncert. Od 1930 roku wystąpiła w ponad 418 miastach na całym świecie.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: nyphil.org

Pozostałe wiadomości