Kultura i styl

Najsłynniejsza gala mody po raz pierwszy w internecie

Kultura i styl

materiały prasoweW tym roku wystawa w nowojorskim Metropolitan Museum of Art poświęcona jest Elsie Schiaparelli i Muccii Pradzie

Costume Institute Gala w Nowym Jorku, najbardziej pożądana impreza modowa na świecie, która co roku skupia setki sławnych kreatorów, modelek, aktorów, muzyków i sportowców, po raz pierwszy będzie dostępna nie tylko dla gwiazd. Przejście po czerwonym dywanie będzie transmitowane w internecie. Impreza, która tym razem poświęcona jest ikonom mody - Miuccii Pradzie i Elsie Schiaparelli - co roku kreacjami i liczbą zaproszonych sław przebija nawet Oscary. Start o 1:30 czasu polskiego.

To zaproszenie na dzisiejszą galę "Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations" dla internautów nie jest potrzebne (fot 

Dla widzów wystawa "Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations" otwarta będzie dopiero 10 maja. Uroczysta gala, inaugurująca to najważniejsze wydarzenie w świecie mody, już dziś.

Po raz pierwszy w historii będziemy mogli zajrzeć za kulisy w trakcie trwania imprezy - przejście gwiazd po czerwonym dywanie podczas Costume Institute Gala w Metropolitan Opera będzie bowiem transmitowane w internecie. Wywiady z gwiazdami mody, kultury, sportu i biznesu będzie robić m.in. modelka Elettra Wiedemann, córka Isabelli Rossellini i wnuczka Ingrid Bergman.

Relacja na żywo w godzinach 1:30-3:30 czasu polskiego aż w trzech miejscach, w tym na stronie Metropolitan Museum of Art: metmuseum.org/metgala.

Goście będą honorować dwie ikony mody: Elsę Schiaparelli i Muccię Pradę, które zrewolucjonizowały modę XX wieku. Każda na swój sposób, ale jak dowodzą kuratorzy imprezy, projektantki więcej łączy niż dzieli.

Wystawa ma udowodnić, że projektantki więcej łączy niż dzieli (fot 

Ich moda romansuje ze sztuką

Doszukano się przynajmniej kilku wspólnych mianowników dla ich twórczości, co wystawa ma uwypuklić. Zaczynając od tego, że obie panie są Włoszkami i nawet łączy je fizyczne podobieństwo, aż po obszary mody, na których się skupiały.

Elsa, której kariera rozwijała się w Paryżu lat 30., kochała sztukę i na sztuce budowała swój znak rozpoznawczy. Przyjaźniąc się z Salvadorem Dali, często umieszczała rysunki surrealisty na swoich sukniach. Niestandardowe dodatki były jej znakiem rozpoznawczym: kapelusz w kształcie ryby, guziki jak owady, rękawiczki imitujące paznokcie pomalowane na czerwono. To moda wówczas całkowicie nowatorska i bardzo odważna.

Gala dziś wieczorem, otwarcie wystawy w czwartek (fot 

Schiaparelli zmarła w 1973, kiedy kariera Muccii Prady była odległą przyszłością. Dziś śledzimy rozkwit marki Prada, rodzinnej firmy, którą rządzi wraz z mężem. I tak jak Elsa łączy modę ze sztuką, bawi się sylwetką, sięga do przeszłości, a mimo to jest na wskroś nowoczesna. Dziś nie ma bardziej wpływowej projektantki od niej.

Pobiją rekord?

Zeszłoroczna wystawa "Savage Beauty" - w całości poświęcona twórczości Alexandra McQueena - zgromadziła ponad milion widzów. Padł rekord. Prada i Schiaparelli mają szansę go pobić.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe