Najpiękniejsze miasto świata jest w Japonii. Polski nie ma w rankingu

shutterstock.comKioto to - zdaniem magazynu "Travel + Leisure" - najpiękniejsze miasto świata 2014 roku

Kioto, miasto na wyspie Honsiu w Japonii, wygrało ranking najpiękniejszych miast świata 2014 roku. O zwycięstwie zdecydowali czytelnicy amerykańskiego magazynu podróżniczego "Travel + Leisure". Japońskie miasto zastąpiło wieloletniego lidera - Bangkok, który w tym roku z powodu kłopotów politycznych w ogóle nie znalazł się na liście.

O zwycięstwie Kioto zdecydowali czytelnicy amerykańskiego magazynu podróżniczego "Travel + Leisure"Travel + Leisure

Kioto, słynące głównie z pięknych starożytnych świątyń, kwitnących na wiosnę kwiatów wiśni oraz z krajobrazów, wskoczyło w tym roku na szczyt listy "Travel + Leisure" niespodziewanie. W zajęciu pierwszego miejsca pomogły mu problemy polityczno-militarne, jakie Tajlandia przeżywa od początku roku.

Czytelników amerykańskiego magazynu zniechęcił wojskowy zamach stanu oraz wprowadzenie godziny policyjnej w stolicy tego kraju. Bangkok nie jest już przyjazny turystom, dlatego w ogóle nie znalazł się w tegorocznym rankingu, choć wcześniej był wielokrotnym jego zwycięzcą.

- Oto narodził się nowy lider, który zachwyca przepięknymi widokami - ogłosiła Sarah Spagnolo, korespondentka "Travel + Leisure", która podała, że Kioto zdobyło ponad 90 punktów na 100 możliwych.

Santorini to najpiękniejsza wyspa świata

Miasto na japońskiej wyspie Honsiu pokonało takie pewniaki turystyczne, jak Florencja (3. miejsce), Rzym (5. pozycja) i Barcelona (8.). Listę top 10 zamyka Nowy Orlean w USA, który jest debiutantem w rankingu. Tak jak m.in. Siem Reap, kurort w Kambodży w pobliżu skarbu ukrytego w dżungli - Angkor Wat, największej i najbardziej znanej świątyni w tym azjatyckim kraju.

Czytelnicy "Travel + Leisure" głosowali też na zwycięzców w pięciu innych kategoriach, np. najlepszy hotel (wygrał Triple Creek Ranch w amerykańskim stanie Montana), najpiękniejsza wyspa (zwyciężyła grecka Santorini) czy najlepsze lotnisko świata (numerem 1. zostało Lotnisko Changi w Singapurze).

W żadnym zestawieniu nie uwzględniono Polski.

Florencja to najwyżej ocenione miasto w Europieshutterstock.com

Najpiękniejsze miasto świata 2014 roku, wg "Travel + Leisure":

1. Kioto, Japonia 2. Charleston, USA 3. Florencja, Włochy 4. Siem Reap, Kambodża 5. Rzym, Włochy 6. Stambuł, Turcja 7. Sewilla, Hiszpania 8. Barcelona, Hiszpania 9. Meksyk, Meksyk 10. Nowy Orlean, USA

Europa:

1. Florencja, Włochy 2. Rzym, Włochy 3. Stambuł, Turcja 4. Sewilla, Hiszpania 5. Barcelona, Hiszpania 6. Budapeszt, Węgry 7. Praga, Czechy 8. Siena, Włochy 9. Paryż, Francja 10. Edynburg, Wielka Brytania

Autor: am/kka / Źródło: Travel + Leisure, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości