TVN24 | Kultura i styl

Najlepszy news, reportaż i relacja polityczna TVN24. Nagrody im. Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kb//rzw
Źródło:
TVN24
Rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"TVN24
wideo 2/10
TVN24Rozmowa z Marcinem Gutowskim, autorem reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"

Nagrodę imienia Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku zdobył Marcin Gutowski za "Don Stanislao". Laureatem nagrody imienia Marcina Pawłowskiego za najlepszy materiał newsowy jest Szymon Jadczak za "'Nie ma miejsc. Nikt nie ma miejsc'. Dramatyczne nagrania z warszawskiego pogotowia". W tym roku pojawiła się również nowa kategoria - relacja polityczna, w której wygrali ex aequo Radomir Wit i Jakub Sobieniowski. Konkurs jest inicjatywą przyjaciół i współpracowników, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć obu dziennikarzy.

Nagrodę imienia Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku zdobył Marcin Gutowski za "Don Stanislao".

W tej samej kategorii nominowanyli byli także Dariusz Kubik za reportaż "Praca w sanepidzie. '24 godziny na dobę, 30 dni w miesiącu'" oraz Filip Folczak za reportaż "Kolejka po życie".

Najlepszy news

Laureatem w kategorii najlepszy newsowy materiał roku został Szymon Jadczak za "'Nie ma miejsc. Nikt nie ma miejsc'. Dramatyczne nagrania z warszawskiego pogotowia".

Wśród nominowanych do tej nagrody był także news Arlety Zalewskiej "Bardzo często myślałam o chwili, kiedy ten podpis złożyłam. I zawsze tego żałowałam". Kolejnym nominowanym był Andrzej Zaucha za "Relacje z Białorusi".

Relacja polityczna

W tym roku pojawiła się również kategoria najlepsza relacja polityczna. Tu wygrał ex aequo Radomir Wit za rozmowę z sędzią Maciejem Nawackim z nowej KRS oraz Jakub Sobieniowski za relację "Machina państwa zaprzęgnięta do zniszczenia marszałka Senatu, prof. Grodzkiego".

Nominowany w tej kategorii był także Maciej Sokołowski za relacje z Brukseli, tłumaczące zawiłości praworządności za pieniądze.

Patroni

Marcin Pawłowski był głównie reporterem politycznym. Prowadził najważniejszy program informacyjny TVN - "Fakty". Był też gospodarzem magazynu "24 godziny" w TVN24. Ostatni raz na wizji pojawił się 10 września 2004 roku, zmarł 20 listopada 2004 roku po długiej walce z rakiem.

Pośmiertnie został odznaczony nagrodą Dziennikarz Roku w konkursie Grand Press, którą przyznaje polskie środowisko dziennikarskie.

16 lat temu zmarł dziennikarz "Faktów" TVN Marcin PawłowskiTVN24

Dariusz Kmiecik dołączył do redakcji "Faktów" TVN w 2006 roku. Odpowiadał między innymi za relacje ze Śląska, gdzie mieszkał. Został nagrodzony na 11. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich w 2013 roku za reportaż o Arturze Hajzerze. Nagrodzono go za ten sam reportaż również w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim imienia Krystyny Bochenek w 2014 roku.

Wraz z żoną Brygidą Frosztęgą-Kmiecik i dwuletnim synem zginął 23 października 2014 roku w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy. Na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Piąta rocznica śmierci rodziny KmiecikówMija pięć lat od dramatycznego wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach, który niemal doszczętnie zniszczył budynek. Pod gruzami zginął reporter "Faktów" TVN Dariusz Kmiecik, jego żona Brygida i syn Remigiusz.Fakty TVN

Autor:kb//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24