Kultura i styl

Najlepszy budynek na świecie stoi w Nowej Zelandii

Kultura i styl

Frances-Jones Morehen ThorpGaleria Sztuki Toi o Tamaki w Auckland wygrała prestiżowy konkurs World Architecture Festival 2013, zdobywając tytuł "najlepszego budynku roku"

- To jest bardzo subtelny, delikatny dodatek do Auckland Art Gallery, który ożywia istniejący od XIX wieku budynek. Jest też znakomitą odpowiedzią na kontekst miejsca i daje muzeum nową architektoniczną tożsamość - tak jurorzy prestiżowego konkursu World Architecture Festival 2013 uzasadnili wybór zwycięzcy. Galeria Sztuki Toi o Tamaki w Auckland pokonała 16 finalistów i zdobyła tytuł "najlepszego budynku roku".

Galeria Sztuki Toi o Tamaki w Auckland powstała w 1888 roku jako pierwsze stałe muzeum w Nowej Zelandii. Posiada największy i najbardziej wszechstronny zbiór krajowej i międzynarodowej sztuki z ponad 15 tysiącami eksponatów. To m.in. dzieła dawnej i współczesnej sztuki z całego świata, z których najstarsze datowane są na drugą połowę XIV wieku. Ich autorami są m.in. wybitni artyści maoryscy, europejscy oraz malarze i rzeźbiarze pochodzący z wysp Pacyfiku.

Główny budynek galerii w centrum miasta zaprojektowano w stylu francuskiego renesansu. Ten trzypiętrowy obiekt, ze spadzistym dachem oraz wieżą zegarową, zbudowany jest z gipsu i cegły.

Obok muzeum w stylu francuskiego renesansu od ponad roku stoi nowoczesny budynek, który poszerza powierzchnię wystawienniczą o połowęFrances-Jones Morehen Thorp

Ale od ponad roku obok niego stoi drugi - nowoczesny projekt studia Francis-Jones Morehen Thorp (FJMT) i firmy Archimedia, dzięki któremu powierzchnia wystawiennicza zwiększyła się o 50 proc. (teraz mieści się dodatkowo 900 dzieł sztuki).

Narodowa ikona sztuki?

- Rozbudowa i modernizacja budynku do tej pory pomogła nam przyciągnąć ponad milion ludzi. A najnowsza nagroda nadaje jej status narodowej ikony sztuki - Len Brown, burmistrz Auckland, powiedział dziennikowi "New Zealand Herald".

Metalowo-szklana konstrukcja robi wrażenie dzięki drewnianemu zadaszeniuFrances-Jones Morehen Thorp

Tak odniósł się do zwycięstwa w prestiżowym konkursie World Architecture Festival 2013 - podczas gali w Singapurze Galeria Sztuki Toi o Tamaki zdobyła tytuł "najlepszego budynku roku na świecie", pokonując 16 finalistów. Ponadto, placówka dostała też nagrodę w kategorii "kultura".

Architekci używali naturalnych lokalnych materiałów, zwłaszcza kauri, wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych, które rośnie głównie na terenie Nowej ZelandiiFrances-Jones Morehen Thorp

Co się w niej tak spodobało? - To jest bardzo subtelny, delikatny dodatek do Auckland Art Gallery, który ożywia istniejący od XIX wieku budynek. Jest też znakomitą odpowiedzią na kontekst miejsca i daje muzeum nową architektoniczną tożsamość - tak jurorzy uzasadnili przyznanie nagrody.

W roli głównej kauri

Ta metalowo-szklana konstrukcja robi wrażenie dzięki drewnianemu zadaszeniu, które jest wzorzystą układanką stworzoną przez lokalnych artystów. Od środka daszki unoszące się na różnych wysokościach dekorują wnętrze, a na zewnątrz są niemal lustrzanym odbiciem drzew z pobliskiego Parku Alberta, które dodatkowo można oglądać przez duże szklane ściany z pomieszczeń wystawowych.

- Naszą inspiracją było piękno otaczającego budynek krajobrazu. Zależało nam na tym, by był harmonijnie osadzony w miejsce, dlatego też używaliśmy naturalnych lokalnych materiałów, zwłaszcza pięknego kauri, wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych, które rośnie głównie na terenie Nowej Zelandii. Ponieważ kauri jest chronione, mogliśmy wykorzystywać jedynie drewno z recyklingu - opowiada architekt Richard Francis-Jones z FJMT.

Budowa nowej części muzeum, wraz z połączeniem jej z XIX-wiecznym budynkiem, trwała dziewięć lat. I od momentu zakończenia prac projekt zdobył dwadzieścia różnych nagród w dziedzinie architektury, m.in. przyznawane przez Australian Institute of Architects czy Royal Institute of British Architects.

Dlaczego to tak ważny konkurs?

World Architecture Festival to spotkania architektów organizowane od 2008 roku. W jego ramach wręczana jest jedna z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie – World Building of the Year.

Dlaczego to tak ważny konkurs? Bo jest prawdziwie otwarty dla globalnej architektury. Przyciąga projekty z renomowanych pracowni, dzieła prawdziwych gwiazd, tj. Zaha Hadid czy Foster + Partners, ale także lokalnych, nieznanych czy początkujących architektów. Jury ocenia ich projekty m.in. stadionów, hoteli, domów prywatnych, muzeów, mostów, szpitali i szkół.

W tym roku festiwal odbył się w dniach 2-4 października w Singapurze. Z tego kraju pochodzi ubiegłoroczny zwycięzca: kompleks ogrodowy Gardens by the Bay.

Ubiegłoroczny zdobywca tytułu "Najlepszy budynek świata":

Autor: am\mtom / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Frances-Jones Morehen Thorp