Kultura i styl

Najbardziej nieprzyjazne miasto świata jest w USA

Kultura i styl


Amerykańskie Newark to najmniej przyjazne miasto na świecie - uznali czytelnicy magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveler". Ranking zdominowały Stany Zjednoczone: w dwudziestce znalazło się aż siedem miast, łącznie z Los Angeles. Natomiast wśród najbardziej przyjaznych miast wygrało brazylijskie Florianopolis. Polski nie ma na żadnej z list.

"Newark jest najbardziej znane z lotniska w pobliżu Nowego Jorku, a dla wielu naszych czytelników to jedyny powód, aby się tam zatrzymać. Wielu z nich bywa tam w interesach i nie poleca tego miasta" - amerykański magazyn podróżniczy "Condé Nast Traveler" tak uzasadnił umiejscowienie Newark na szczycie listy najbardziej nieprzyjaznych miast świata.

Czytelnicy pisma podczas głosowania uznali, że w mieście nie ma żadnych atrakcji, a jego mieszkańcy są niemili i wrogo nastawieni. - Ci ludzie nie wiedzą, co mówią, bo tutaj nie mieszkają. Ja żyję tu od 38 lat i mogę ich zapewnić, że mieszkańcy Newark są chętni do pomocy i dobrze traktują nawet starsze panie, jak ja - powiedziała Angel Reynas telewizji CBS, gdy dziennikarka tej stacji zapytała ją o wynik rankingu.

Melissa Marie, która mieszkała w kilku krajach na świecie, a teraz osiadła w Newark, również stwierdziła, że miasto nie zasłużyło na wspomniane oskarżenia. - Muszę go bronić. Tu "cześć" powiedzą ci nawet bezdomni - zapewniła.

Los Angeles jest brudne, a Moskwa nudna

Wśród najmniej przyjaznych miejscowości dominują te z USA: kalifornijskie Oakland ("Wielkie, niebezpieczne, brudne miasto, nie zatrzymujcie się w nim zbyt długo"), New Haven ("Ludzie są chamscy"), Detroit ("Nigdy tam nie jedźcie"), Atlantic City ("Miasto jest jak wysypisko. Nie ma w nim innych atrakcji oprócz kasyn, to blady cień Las Vegas"), Los Angeles ("Słynie z blichtru, a tak naprawdę króluje tam brud. Jest zatłoczone i zakorkowane"), Albany ("Nudne") oraz Wilmington ("Nad jego urokiem trzeba mocno popracować").

Stanom Zjednoczonym dotrzymuje kroku Bliski Wschód i Afryka. Pakistański Islamabad znalazł się na 2. miejscu wśród najbardziej nieprzyjaznych miast świata. Czytelnicy "Condé Nast Traveler" wśród jego wad wskazali nieżyczliwość mieszkańców i zagrożenie terrorem, choć docenili pogodę, piękne widoki na okoliczne góry oraz restauracje i sklepy.

W czołówce rankingu są też miasta, które raczej nie są uważane za popularne miejscowości turystyczne: stolica Angoli Luanda, Kuwait City, stolica Togo Lomé i marokański Tangier.

Czytelnicy wybrali również Moskwę (16. pozycja), którą uznali za "przytłaczające, nudne i wrogie miejsce, gdzie ludzie nie są zbyt przyjaźni. "Być może wynika to z bariery językowej, bo niewielu moskwian zna jakiś język poza rosyjskim" - uzasadnił "Condé Nast Traveler".

Florianopolis, czyli wyspa magii

Natomiast najbardziej przyjaznym miastem na świecie zostało Florianopolis. Położone na wyspie Santa Catarina i należące do najpopularniejszych morskich kurortów Brazylii, uznano za "oszałamiająco piękny zakątek, gdzie ludzie są mili i uprzejmi".

Zdaniem magazynu podróżniczego, to idealne miejsce na wypoczynek i aktywne wakacje, oferujące 42 plaże i możliwość uprawiania surfingu, nurkowania i kolarstwa górskiego. A dodatkowym bonusem jest świetnie zorganizowane lotnisko z niezwykle pomocną obsługą. "Nic dziwnego, że Florianopolis bywa nazywane wyspą magii" - napisał jeden z czytelników.

Najbardziej nieprzyjazne miasta świata:

1. Newark, USA 2. Islamabad, Pakistan 3. Oakland, USA 4. Luanda, Angola 5. Kuwait City, Kuwejt 6. Lomé, Togo 7. New Haven, USA 8. Detroit, Michigan 9. Atlantic City, USA 10. Tanger, Moroko 11. Guangzhou, Chiny 12. Los Angeles, USA 13. Albany, USA 14. Shenzhen, Chiny 15. Rijad, Arabia Saudyjska 16. Moskwa, Rosja 17. Wilmington, USA 18. Casablanca, Maroko 19. Betlejem, Autonomia Palestyńska 20. Caracas, Wenezuela

Najbardziej przyjazne miasta świata:

1. Florianopolis, Brazylia 2. Hobart, Australia 3. Thimpu, Bhutan 4. Queenstown, Nowa Zelandia 5. Charleston, USA 6. Paro, Bhutan 6. Margaret River, Australia 8. Mandalay, Birma 9. Kilkenny, Irlandia 9. Ubud, Bali 11. Chiang Mai, Tajlandia 12. Christchurch, Nowa Zelandia 13. Dublin, Irlandia 14. Galena, USA 15. Victoria, Kanada 16. Auckland, Nowa Zelandia 16. Savannah, USA 18. Edynburg, Szkocja 19. Asheville, USA 20. Cork, Irlandia

Autor: am/jk / Źródło: Condé Nast Traveler, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości