Kultura i styl

Nagrody Pulitzera przyznane. Króluje "New York Times"

Kultura i styl

Wikipedia | Anthony22Grób Josepha Pulitzera

Nowojorski Uniwersytet Columbia ogłosił w poniedziałek nagrody Pulitzera za 2013 rok. Cztery prestiżowe wyróżnienia w kategorii dziennikarstwa otrzymali dziennikarze dziennika "New York Times".

Nagrody w wysokości 10 tys. dolarów przyznano za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Statuetki dla nowojorskiego dziennika

Cztery nagrody otrzymali dziennikarze "New York Timesa". David Barstow i Alejandra Xanic von Bertrab z tej gazety zostali wyróżnieni za teksty o tym jak wielka sieć amerykańskich sklepów Wall-Mart uciekała się do łapówkarstwa, aby zdobyć meksykański rynek.

Zespół "The New York Times" nagrodzono także za ujawnienie praktyk biznesowych Apple i innych firm. Teksty obnażają ciemną stronę globalnej gospodarki i jak wpływa to na życie pracowników oraz konsumentów.

David Barboza z "New York Timesa" został uhonorowany Pulitzerem ukazanie korupcji na najwyższych szczeblach rządu chińskiego, a John Branch za opis narciarzy, którzy zginęli w lawinie oraz naukowe wyjaśnienie tego zjawiska.

Lokalna gazeta z nagrodą

W kategorii służby publicznej zwyciężyła gazeta "Sun Sentinel" wydawana w Fort Lauderdale na Florydzie za udokumentowaną opowieść o policjantach, którzy szybką jazdą poza służbą narażali lekkomyślnie życie ludzi.

Zespół dziennika "The Denver Post" z Kolorado otrzymał Pulitzera za obszerne relacje z ataku terrorystycznego w kinie Aurora, w którym zginęło 12 osób, a 58 doznało obrażeń.

Bret Stephens z "The Wall Street Journal" wyróżniony został za komentarze na temat amerykańskiej polityki zagranicznej i wewnętrznej. Philipa Kennicotta z "The Washington Post" uhonorowano za eseje na temat sztuki i leżących u jej podstaw zjawisk społecznych.

Doceniono "zagrożenie dla Kima Dzonga Ila"

W kategorii literatury wyróżniono Adama Johnsona za powieść "The Orphan Master's Son" o młodym mężczyźnie, który staje się zagrożeniem dla dyktatora Korei Północnej Kima Dzonga Ila i usiłuje swą żonę i jej dzieci z poprzedniego małżeństwa wydostać z tego kraju. Wyróżniony został też Ayad Akhtar za sztukę "Disgraced" o prawniku korporacyjnym, który rozważa dlaczego musiał długo ukrywać swe pakistańskie pochodzenie.

W kategorii dzieł historycznych Pulitzer przypadł Fredrikowi Logevallowi za książkę "Embers of War: The Fall of an Empire and the Making of America's Vietnam" o tym jak po załamaniu się francuskiego kolonializmu amerykańscy przywódcy doprowadzili do wojny w tym kraju.

Za biografię uhonorowany został Tom Reiss autor "The Black Count: Glory, Revolution, Betrayal, and the Real Count of Monte Cristo" o zawadiackim bohaterze, którego czyny opisał w swych powieściach jego syn Alexander Dumas. Sharon Olds wyróżniona została natomiast za utwory poetyckie zebrane w tomie "Stag's Leap" o miłości, smutku i ograniczeniach samowiedzy.

Pulitzerem za literaturę faktu nagrodzony został Gilbert King za książkę "Devil in the Grove: Thurgood Marshall, the Groveland Boys, and the Dawn of a New America" stanowiącą kronikę niesprawiedliwości rasowej w miasteczku Groveland na Florydzie w 1949 roku.

W kategorii muzyka trofeum odebrała Caroline Shaw za utwór "Partita for 8 Voices".

Nagroda przyznawana od 1917 r.

Nagroda Pulitzera przyznawana jest corocznie w 21 kategoriach. Laureatów wskazuje jury działające przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Przyznaje się ją za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.

Nagrodę ufundował w 1917 Joseph Pulitzer, amerykański dziennikarz i wydawca węgierskiego pochodzenia.

Autor: zś\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Anthony22

Pozostałe wiadomości