Kultura i styl

Najlepszy news i reportaż TVN24. Przyznano nagrody imienia Marcina Pawłowskiego i Dariusza Kmiecika

Kultura i styl

Superwizjer TVN"Pancerny Marian i pokoje na godziny". Pierwsza część reportażu "Superwizjera" TVN

Nagrodę imienia Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku zdobyli ex aequo Bertold Kittel i Leszek Dawidowicz. Tegorocznym laureatem Nagrody imienia Marcina Pawłowskiego za najlepszy materiał newsowy jest Robert Zieliński. Konkurs jest inicjatywą przyjaciół i współpracowników, którzy w ten sposób chcieli uczcić pamięć obu dziennikarzy.

Nagrodę imienia Dariusza Kmiecika za najlepszy reportaż roku zdobyli Bertold Kittel za materiał "'Pancerny Marian i pokoje na godziny'. Reportaż 'Superwizjera'" oraz Leszek Dawidowicz za reportaż "Pegasus".

W tej samej kategorii nominowanym był także Leszek Dawidowicz za reportaż "Mocne zarzuty pod adresem metropolity gdańskiego".

Laureatem w kategorii najlepszy newsowy materiał roku został dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński, otrzymując nagrodę imienia Marcina Pawłowskiego za tekst "Służby wiedziały o poglądach politycznych Stefana W. Co z tym zrobiły?".

Wśród nominowanych do tej nagrody był także news Roberta Zielińskiego i Marty Gordziewicz - "Uszkodzone dowody w procesie po wypadku premier Beaty Szydło". Na liście pojawił się także Łukasz Kisłow i jego news "Mówił 'tego wam nie zapomnę', teraz ubolewa. Sędzi Radzik: moje słowa były nie na miejscu".

Kolejnym nominowanym był Grzegorz Łakomski ze współpracującymi przy tekście Robertem Zielińskim, Janem Kunertem, Szymonem Jadczakiem i Rafałem Lesieckim za news "Piotrowicz, Krasnodębski, Ziobro, Jasiński. Ujawniamy listy pasażerów lotów marszałka".

Patroni

Marcin Pawłowski dziennikarstwem zajmował się już od czasów szkolnych. Był głównie reporterem politycznym. Prowadził najważniejszy program informacyjny TVN - "Fakty". Był też gospodarzem magazynu "24 godziny" w TVN24. Ostatni raz na wizji pojawił się 10 września 2004 roku, zmarł 20 listopada 2004 roku po długiej walce z rakiem.

Pośmiertnie został odznaczony nagrodą Dziennikarz Roku w konkursie Grand Press, którą przyznaje polskie środowisko dziennikarskie.

Dariusz Kmiecik dołączył do redakcji "Faktów" TVN w 2006 roku. Odpowiadał między innymi za relacje ze Śląska, gdzie mieszkał. Został nagrodzony na 11. Krakowskim Festiwalu Filmów Górskich w 2013 roku za swój reportaż o Arturze Hajzerze. Nagrodzono go również za ten sam reportaż w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim imienia Krystyny Bochenek w 2014 roku.

Wciąż jest wzorem dla młodych reporterów. Rocznica śmierci Marcina PawłowskiegoFakty TVN

Wraz z żoną Brygidą Frosztęgą-Kmiecik i dwuletnim synem zginął 23 października 2014 roku w wyniku wybuchu gazu w katowickiej kamienicy. Na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi.

Memoriał rodziny Kmiecików. "Piłka zawsze była bardzo istotna dla Darka"Fakty TVN

Autor: akr/adso / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24