"Schitt's Creek", "Sukcesja" i "Watchmen" zdobyły najwięcej nagród. Nagrody Emmy 2020 rozdane

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kb//now
Źródło:
Reuters

Nagrody Emmy, czyli "telewizyjne Oscary" zostały rozdane. Najwięcej nagród zdobyły seriale: "Schitt's Creek", "Sukcesja" i "Watchmen". Tegoroczna 72. edycja gali odbyła się wirtualnie z powodu pandemii. Gwiazdy nie pozowały na czerwonym dywanie, a łączyły się z prowadzącym imprezę Jimmym Kimmelem w Los Angeles ze swoich domów.

72. gala rozdania nagród Emmy odbyła się w niedzielę 20 września. Nagrody zostały wręczone podczas wirtualnej ceremonii. Gospodarzem był słynny komik i gwiazdor telewizyjny Jimmy Kimmel. 52-letni Kimmel był gospodarzem gali Emmy w 2012 i 2016 roku, dwukrotnie prowadził także ceremonię rozdania Oscarów - w 2017 i 2018 roku.

Prestiżowe nagrody Emmy, nazywane "telewizyjnymi Oscarami", to jedna z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka). Gala rozdania Emmy zazwyczaj odbywa się w Los Angeles z udziałem największych gwiazd amerykańskiego showbiznesu. W tym roku z uwagi na pandemię ceremonia odbyła się wirtualnie, choć w czerwcu zapowiadano, że odbędzie się zgodnie z planem.

Nagrody rozdane

Za najlepszy serial dramatyczny uznano "Sukcesję". Jeremy Strong, grający w serialu rolę syna właściciela imperium medialnego, otrzymał statuetkę w kategorii najlepszy aktor serialu dramatycznego. "Sukcesja" została nagrodzona także za scenariusz i reżyserię.

Z kolei najlepszym serialem komediowym okazał się "Schitt's Creek". Produkcja zdobyła łącznie siedem nagród. Wśród nich są statuetki dla najlepszego aktora i aktorki serialu komediowego, które otrzymali Eugene Levy i Catherine O'Hara.

Za najlepszy serial limitowany (czyli taki, który ma niewielką liczbę odcinków) uznano "Watchmen".

Statuetkę najlepszej aktorki serialu dramatycznego zdobyła była gwiazda Disney Channel - Zendaya, która pokonała między innymi Jennifer Aniston. 

Najlepszy serial dramatyczny: "Sukcesja"

Najlepszy serial komediowy: "Schitt's Creek"

Najlepszy serial limitowany: "Watchmen"

Najlepszy aktor komediowy: Eugene Levy

Najlepsza aktorka komediowa: Catherine O'Hara

Najlepszy aktor dramatyczny: Jeremy Strong

Najlepsza aktorka dramatyczna: Zendaya

Najlepsza aktorka w serialu lub filmie limitowanym: Regina King

Najlepszy aktor w serialu lub filmie limitowanym: Mark Ruffalo

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym: Julia Garner

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym: Billy Crudup

Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu komediowym: Annie Murphy

Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowym: Daniel Levy

Pandemia na czerwonym dywanie

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) poinformowała, że ceremonia rozdania Oscarów za 2020 rok została odłożona z powodu pandemii i odbędzie się 25 kwietnia 2021 roku. 93. gala Oscarów odbędzie się o osiem tygodni później niż zakładano również ze względu na wpływ pandemii na przemysł filmowy. Produkcje będą mogły się zakwalifikować do konkursu do 28 lutego 2021 roku.

Koronawirus zmusił Akademię również do zmiany regulaminu, zgodnie z którym konkursem objęte są wyłącznie filmy, które miały kinową dystrybucję. Tylko w tym roku, ze względu na kwarantannę, w ramach której zamknięto kina, w wyścigu do Oscarów wystartują też produkcje, które nie trafiły do kin. Odłożone zostanie również - do 30 kwietnia 2021 roku - otwarcie Muzeum Akademii Filmowej.

Festiwal filmowy w Cannes, który miał rozpocząć się 13 maja i potrwać do 23 maja, został w marcu odwołany ze względu na pandemię koronawirusa. W kwietniu zapadła decyzja o odłożeniu 55. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, który ma się odbyć w przyszłym roku, w dniach 2-10 lipca. We wrześniu, mimo epidemii, odbyła się natomiast 77. edycja festiwalu filmowego w Wenecji.

Autor:kb//now

Źródło: Reuters