Nagroda Literacka Nike 2022. Co warto wiedzieć?

Autor:
tmw/kab
Źródło:
tvn24.pl
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"
wideo 2/2
Finaliści Nagrody Nike 2022: Anna Cieplak "Rozpływaj się"

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest od 1997 roku. Trafia w ręce autorki bądź autora najlepszej książki roku poprzedniego. Uznawana jest za najważniejszą polską nagrodę literacką. Tytuł zwycięskiej książki zostanie ogłoszony w niedzielę, 2 października na gali. Transmisja rozpocznie się w TVN24 i TVN24 GO o godzinie 20.

W finale 26. Nagrody Literackiej Nike znalazły się trzy powieści, biografia, esej, reportaż historyczny oraz tom poetycki. Najlepsza książka roku zostanie ogłoszona w niedzielę - 2 października - na ceremonii w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

TRANSMISJA GALI WRĘCZENIA 26. NAGRODY LITERACKIEJ NIKE W NIEDZIELĘ O 20 W TVN24 I TVN24 GO

Nagroda Literacka Nike uznawana jest za najważniejszą polską nagrodę literacką. W konkursie udział mogą wziąć książki niezależnie od reprezentowanego gatunku literackiego. Utworzona została w 1997 roku. Doceniono wówczas "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. W 2007 roku nagrodzono jego kolejną powieść "Traktat o łuskaniu fasoli". Tym samym Myśliwski był pierwszym dwukrotnym laureatem Nagrody Nike. Sukces ten dotychczas powtórzyła jedynie Olga Tokarczuk. Noblistka uhonorowana została w 2008 roku za powieść "Bieguni", a w 2015 roku za "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk w 2015 roku zdobyła Nagrodę Literacką Nike (wideo archiwalne)
Olga Tokarczuk w 2015 roku zdobyła Nagrodę Literacką Nike (wideo archiwalne)tvn24

Obok Nagrody Nike wręczana jest również Nike Publiczności - wyróżnienie przyznawane przez czytelników "Gazety Wyborczej", którzy w głosowaniu wskazują swój ulubiony finałowy tytuł. W ubiegłym roku głosujący wybrali zbiór reportaży Mariusza Szczygła "Nie ma".

Nagrody Literackiej Nike nie można podzielić, nie można jej też nie przyznać, nie można przyznać jej pośmiertnie. Lista 20 nominowanych została ogłoszona w maju. Pod koniec sierpnia z dwudziestki jury wybrało siedmiu finalistów. Decyzję o wyborze laureata jury podejmuje w dniu wręczenia nagrody, zawsze w pierwszą niedzielę października. Autor lub autorka zwycięskiej książki otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę. Organizatorami są Fundacja Nagrody Literackiej "Nike" i "Gazeta Wyborcza". Fundatorem - Fundacja Agory. 

Nagroda Literacka Nike 2022 - finaliści

Siedmioro finalistów 26. Nagrody Nike ogłoszono 5 września na łamach "Gazety Wyborczej". W finale 26. edycji Nagrody Literackiej 'Nike' decyzją jury pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego są aż trzy powieści" - napisano.

W tegorocznym finale znalazły się:

"Rozpływaj się" Anna Cieplak "Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana" Artur Domosławski  "Mondo cane" Jerzy Jarniewicz "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" Joanna Ostrowska "Pulverkopf" Edward Pasewicz "Golem" Maciej Płaza "Chamstwo" Kacper Pobłocki. 

Nagroda Literacka Nike 2022 - jury

W skład tegorocznego jury weszli:

Marek Beylin, Przemysław Czapliński - przewodniczący jury Inga Iwasiów, Iwona Kurz, Tadeusz Nyczek, Magdalena Piekara, Szymon Rudnicki, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz.

Nagroda Literacka Nike - dotychczasowi zwycięzcy

Finaliści Nike 2021: Zbigniew Rokita "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"
Finaliści Nike 2021: Zbigniew Rokita "Kajś. opowieść o Górnym Śląsku"TVN24

2021 - Zbigniew Rokita za reportaż "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" 2020 - Radek Rak za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli" 2019 - Mariusz Szczygieł za tom reportaży "Nie ma"  2018 - Marcin Wicha za esej "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" 2017 - Cezary Łazarewicz za reportaż "Żeby nie było śladów" 2016 - Bronka Nowicka za tom poezji "Nakarmić kamień" 2015 – Olga Tokarczuk za powieść "Księgi Jakubowe" 2014 – Karol Modzelewski za autobiografię "Zajeździmy kobyłę historii" 2013 – Joanna Bator za powieść "Ciemno, prawie noc" 2012 – Marek Bieńczyk za zbiór esejów "Książka twarzy" 2011 – Marian Pilot za powieść "Pióropusz" 2010 – Tadeusz Słobodzianek za dramat "Nasza klasa" 2009 – Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom poetycki "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" 2008 – Olga Tokarczuk za powieść "Bieguni" 2007 – Wiesław Myśliwski za powieść "Traktat o łuskaniu fasoli" 2006 – Dorota Masłowska za powieść "Paw królowej" 2005 – Andrzej Stasiuk za powieść "Jadąc do Babadag" 2004 – Wojciech Kuczok za powieść "Gnój" 2003 – Jarosław Marek Rymkiewicz za tom poetycki "Zachód słońca w Milanówku" 2002 – Joanna Olczak-Ronikier za powieść "W ogrodzie pamięci" 2001 – Jerzy Pilch za powieść "Pod Mocnym Aniołem" 2000 – Tadeusz Różewicz za tom poetycki "Matka odchodzi" 1999 – Stanisław Barańczak za tom poetycki "Chirurgiczna precyzja" 1998 – Czesław Miłosz za zbiór "Piesek przydrożny" 1997 – Wiesław Myśliwski za powieść "Widnokrąg".

Autor:tmw/kab

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości