Kultura i styl

"Rozczarowanie ziemią obiecaną". Wojciech Jagielski o źródłach radykalizmu

Kultura i styl

Jagielski o źródłach radykalizacji imigrantów w Europie
tvn24Wojciech Jagielski opowiadał o źródłach radykalizmu imigrantów w Europie

Radykalizacja imigrantów w Europie to w uproszczeniu rozczarowanie "ziemią obiecaną". Ich oczekiwania z czasem rosną, a spotykają się z odrzuceniem - analizował Wojciech Jagielski w programie "Xięgarnia" w TVN24. Ze słynnym reportażystą rozmawiano o jego najnowszej książce "Wszystkie wojny Lary".

"Wszystkie wojny Lary" to wstrząsający reportaż o kobiecie, która widzi, jak jej ukochanych synów "wsysa" wirus wojny, dżihadu.

Rozczarowanie "ziemią obiecaną"

- W zupełnie przypadkowy sposób spotkałem Larę, kobietę, która dała mi swoją opowieść, nową książkę - wspominał Wojciech Jagielski. Spotkana kobieta, która pracuje w barze szybkiej obsługi w stolicy Gruzji, traci swoich synów w świętej wojnie.

Gościa „Xięgarni” spytano jak to się dzieje, że do radykalizacji postaw dochodzi nie tylko w biednych regionach świata, ale również wśród tych, którzy przybyli do sytej Europy Zachodniej.

- W uproszczeniu to rozczarowanie "ziemią obiecaną". Oni zmierzają do Europy, bo mają wyobrażenie, że to najlepsze miejsce na Ziemi, że tu się spełnią wszystkie sny - tłumaczył Wojciech Jagielski.

- Na początku liczą na niewiele, na bezpieczeństwo, stabilność, pewność, że ich dzieciom nie stanie się nieszczęście, które było udziałem ich rodziców - tłumaczy reportażysta. - Ale z czasem oczekiwania rosną. Ktoś, kto jest już Europejczykiem, ale ma inny kolor skóry albo kształt oczu czy nosa, chce mieć takie same życiowe plany i marzenia jak inni Europejczycy. Ale okazuje się, że dla wszystkich tutaj nie ma miejsca, albo ta europejska rzeczywistość nie jest w stanie spełnić wszystkich marzeń - powiedział.

Źródła radykalizacji

- I wtedy wkraczają ci, którzy szermują religią i mają polityczne cele. I mówią: "my wam powiemy, kim jesteście. Jesteście tym i tym, a to jest wrogie wam środowisko". I pojawia się wielkie rozczarowanie, rozczarowanie "ziemią obiecaną". I wtedy dostają nową wskazówkę, że zbawienie i raj jest gdzie indziej, że ich celem jest np. zginąć śmiercią męczeńską - wyjaśnia Jagielski.

- W tym momencie następuje radykalizacja, to rozczarowanie, odrzucenie, kłopoty z tożsamością - powiedział gość "Xięgarni". - Staliśmy się globalną wioską, a mamy problem z odpowiedzią, kim w ogóle jesteśmy - zauważył.

Cały program "Xięgarnia"
Cały program "Xięgarnia"tvn24

Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa". "Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.

Autor: fil,mm//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości