TVN24 | Kultura i styl

Missy Elliott w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Missy Elliott, jedna z pionierek hip-hopu, uhonorowana została w poniedziałek gwiazdą w Hollywoodzkiej Alei Sław. Artystka zwróciła uwagę, że to również wyróżnienie dla wszystkich kobiet w hip-hopie, jej muzycznych sióstr, zarówno tych, które są na topie, jak i tych, które "dopiero się objawią". 

Missy Elliott - która w historii muzyki określana jest jako królowa hip-hopu, królowa rapu i pierwsza dama hip-hopu - odsłoniła w poniedziałek własną gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Sław w pobliżu Amoeba Records przy Hollywood Boulevard. 

W czasie uroczystości raperka, autorka piosenek, producentka muzyczna nie kryła łez wzruszenia. - Przede wszystkim chciałam podziękować bogu, ponieważ byłam chora, miałam stany lękowe, depresję. I dzięki łasce bożej i wierze, utrzymywałam się na powierzchni, w innym przypadku nie stałabym dzisiaj tu przy gwieździe - wyznała. 

- Jakieś 20 lat temu chodziłam tędy, mijając te gwiazdy i wyobrażałam to sobie. I to było jak błogosławieństwo, żeby marzyć odważnie, aż w końcu to się wydarzyło. Naprawdę tu stoję - dodała.

Missy Elliott o pionierkach hip-hopu

Missy Elliott zwróciła uwagę, że to również wyróżnienie dla wszystkich kobiet w hip-hopie, jej muzycznych sióstr, zarówno tych, które są na topie, jak i tych, które "dopiero się objawią". 

- Ale wielki szacunek dla matek chrzestnych tego wszystkiego, a są nimi:  Queen Latifah, Monie Love, Sha-Rock, Angie Stone, Roxanne Shanté, Yo-Yo, MC Lyte, Salt-N-Pepa. Wiem, że chyba o kimś zapomniałam, ale wszystkie z was, które zaczęły przede mną, to wy stworzyłyście to, czego bronimy. Wy jesteście fundamentem. To wy biegłyście, abyśmy my mogły chodzić, to wy stawiałyście czoła, abyśmy mogły dziś wygodnie siedzieć. Dlatego dziękuję wam za ten moment - podkreśliła raperka. 

W uroczystości wzięły udział między innymi Ciara, z którą raperka nagrała jeden ze swoich największych hitów "Lose Control", oraz Lizzo, z którą w 2019 roku nagrała "Tempo".

Missy Elliott - kim jest?

Missy Elliott a właściwie Melissa Arnette Elliott urodziła się w stanie Virginia w 1971 roku. Jako solowa artystka debiutowała w 1997 roku krążkiem "Supa Dupa Fly", który od razu pojawił się na trzecim miejscu zestawienia Billboard 200. Missy Elliott jest najlepiej sprzedającą się raperką wszech czasów - dotychczas sprzedała ponad 30 milionów egzemplarzy swoich wydawnictw. 

Była jedną z pierwszych artystek, która do hip-hopu i r'n'b wprowadziła takie tematy jak feminizm, równość płciowa, ciałopozytywność czy afirmację seksualną. Według krytyków Missy Elliott zrewolucjonizowała rap i hip-hop, nadając im nowe brzmienia. Stała się inspiracją również dla artystek pop: Macy Gray, Eve czy Destiny's Child. Wiele współczesnych raperek i przedstawicielek hip-hopu wielokrotnie podkreśla w wywiadach, że Missy Elliott jest dla nich główną inspiracją. 

W 2020 roku magazyn Billboard umieścił ją na piątym miejscu zestawienia setki najwybitniejszych twórców wideoklipów wszech czasów. 

Autor:tmw

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości