Historia pisana na nowo. "Władcy Polski" w ujęciu historyków

TVN24

Aktualizacja:
tvn24Mirosław Maciorowski gościem "Xięgarni"

Staraliśmy się, żeby ta książka nie była zbiorem dykteryjek, ale żeby opowiadała rzeczywiście historię polityczną, gospodarczą, trochę społeczną i obyczajową - mówił w "Xięgarni" Maciej Maciorowski o książce "Władcy Polski". Historia na nowo opowiedziana", którą napisał wspólnie z Beatą Maciejewską.

Beata Maciejewska jest dziennikarką, publicystką i autorką książek. Ukończyła Wydział Historii Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje we wrocławskiej redakcji "Gazety Wyborczej", gdzie zajmuje się głównie popularyzacją historii Wrocławia i Dolnego Śląska.

Mirosław Maciorowski jest dziennikarzem związanym z "Gazetą Wyborczą" i szefem redakcji tygodnika "Ale Historia".

Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana

Maciejewska i Maciorowski są autorami wydanej w listopadzie 2018 roku książki "Władcy Polski. Historia na nowo opowiedziana". Książka stanowi nie tylko poczet królów i książąt Polski, ale także prezentuje historyków - interpretatorów, którzy "przepisują" dzieje Polski w interesujący sposób.

Maciej Maciorowski mówił w "Xięgarni", że inspiracją do napisania książki były między innymi eseje historyczne Pawła Jasienicy ("Polska Piastów", "Polska Jagiellonów" i "Rzeczpospolita Obojga Narodów").

- Jasienica napisał swoje zdanie na temat polskiej historii i napisał to wartkim językiem - ocenił. Zaznaczył jednak, że dzisiaj wersja Jasienicy "nie do końca się broni", a wielu historyków podważa to, co napisał.

Maciorowski zaznaczył, że wraz z Maciejewską doszli do wniosku, że dwie narracje historii Polski - popularna i naukowa "muszą się spotkać w połowie drogi".

- Staraliśmy się, żeby ta książka nie była zbiorem dykteryjek, ale żeby opowiadała rzeczywiście historię polityczną, gospodarczą, trochę społeczną i obyczajową - dodał Maciej Maciorowski.

"Kapuściński 'miał ucho' na rzeczywistość"

W drugiej części reżyser teatralny Mikołaj Grabowski mówił o książkach, wartych lektury, wśród których wymienił "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. Zdaniem Grabowskiego ta "opowieść jest znakomita".

- Kapuściński "miał ucho" na rzeczywistość, to jest oczywiste, ale także "miał ucho" na taki teatr rzeczywistości - ocenił.

Jak mówił gość "Xięgarni", Kapuścińskiemu "chyba w tej książce pomogła obserwacja teatru lat 60. i 70., a jak wiadomo teatr absurdu w owych czasach święcił tryumfy".

Xięgarnia 30.03.2019. Cały program
tvn24

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godz. 18. oraz w niedzielę o godz. 2.30.

Autor: tmw, akr/adso,rzw / Źródło: tvn24