Kultura i styl

Milla Jovovic, Peter Lindbergh, Tatjana Patitz i Anja Rubik o demonstracji w Warszawie

Kultura i styl

Modelki zaangażowały się w kampanię
Modelki zaangażowały się w kampanięinstagram.com/anjarubik
wideo 2/30

Światowe gwiazdy wybiegu i filmu zabrały głos w dyskusji o aborcji w Polsce. "Wspieram prawa kobiet w Polsce. Jestem matką dwójki wspaniałych dzieci, ale ciągle… Możemy i powinniśmy mieć prawo decyzji” - napisała aktorka Milla Jovocich. W akcję zaangażowała się także najsłynniejsza polska topmodelka Anja Rubik.

Aktorki, modelki i światowej sławy fotograf wyrazili swoje poparcie dla demonstracji "Odzyskać wybór", która ma się odbyć się w sobotę pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, by wyrazić sprzeciw wobec projektu ustawy zaostrzającego dostęp do aborcji, całkowicie ją wykluczając. Już w miniony weekend w kilku miastach Polski kilkadziesiąt tysięcy kobiet protestowało przeciw projektowi zmian prawa.

Swoje poparcie dla tej akcji sprzeciwu wyraziła najsłynniejsza polska topmodelka, Anja Rubik, która na swoich kanałach społecznościowych jeszcze w piątek opublikowała zdjęcie z informacją o demonstracji.

Swoje poparcie dla Polek, które sprzeciwiają się całkowitemu zakazowi aborcji, wyraziła Milla Jovovich - światowej sławy aktorka, modelka i piosenkarka. W sobotni poranek Jovovich opublikowała zdjęcie z kartką z napisem "#popieramdziewuchy". "Wspieram prawa kobiet w Polsce. Jestem matką dwójki wspaniałych dzieci, ale ciągle… Możemy i powinniśmy mieć prawo decyzji" - napisała po angielsku w komentarzu pod zdjęciem.

Akcję Polek wsparły inne sławy światowego modelingu. Wśród nich: Nadja Auermann, Tatjana Patitz, Caroline de Maigret oraz Abbey Lee Kershaw. Auermann opublikowała wspólne zdjęcie z Patitz i niemieckim fotografem Peterem Lindberghiem. Pod zdjęciem, podobnie jak Jovovich, przypomniała, że sama jest matką. (W czasie pisania tego artykułu, zdjęcie zostało usunięte zarówno z konta Anji Rubik, jak i Nadji Auermann)

Zdjęcie Nadji Auerman, Tatjany Patitz oraz Petera Lindbergha po kilku godzinach zostało usunięte z Instagramuinstagram.com/nadiaauermann

Zdjęcie Caroline de Maigret, która trzyma kartkę z napisem "#popieramdziewuchy 09.04.", pojawiło się jedynie na koncie Anji Rubik.

Rubik udostępniła podobne zdjęcie francuskiej piosenkarki i aktorki, Cecile Cassel, która nagrywa również pod pseudonimem HollySiz.

#popieramdziewuchy #wesupportgirls #9.04 #poland #womenrights

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika hollysiz (@hollysiz) 8 Kwi, 2016 o 12:47 PDT

Wszystkie zdjęcia tylko na Instagramie zebrały kilkadziesiąt tysięcy polubień i komentarzy.

Projekt ustawy

Do marszałka Sejmu wpłynęło już zawiadomienie o zawiązaniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop aborcji", która będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. W inicjatywę zaangażowanych jest szereg organizacji, m.in. Fundacja Pro - Prawo do życia, Instytut Ordo Iuris, Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny, Instytut im. Ks. Piotra Skargi, Fundacja Życie.

W projekcie ustawy znajdują się zapisy uchylające dotychczasowe, prawne możliwości przerywania ciąży, a także nakładające na administrację rządową i samorządową obowiązek pomocy materialnej i opieki dla rodzin wychowujących dzieci upośledzone oraz matek i ich dzieci poczętych w wyniku czynu zabronionego.

Karczewski o apelu posłów do TK w sprawie aborcji
Karczewski o apelu posłów do TK w sprawie aborcjiRadio Zet
wideo 2/29

Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości