Brązy Rothschilda to rzeźby Michała Anioła. Dowodem włosy łonowe, stopy i "ośmiopaki"

TVN24


Grupa ekspertów zgromadziła, jak zapewnia, "wyraźne dowody" na to, że badane przez nich Brązy Rothschilda - dwie rzeźby przestawiające muskularnych nagich mężczyzn jadących na stworzeniach podobnych do panter - są dziełami Michała Anioła. To jedyne zachowane brązy autorstwa tego artysty. - Są uosobieniem jego miłości do męskiego ciała - stwierdziła Victoria Avery z brytyjskiego Fitzwilliam Museum.

Autorstwo rzeźb badał międzynarodowy zespół ekspertów, nie tylko historyków sztuki, ale także znawców innych dziedzin, w tym anatomii. Prace koordynowało Fitzwilliam Museum przy Uniwersytecie w Cambridge.

Dwie niesygnowane brązowe figury muskularnych mężczyzn - jeden z nich jest młody, drugi starszy - na grzbietach stworzeń przypominających pantery po raz pierwszy zostały przypisane geniuszowi włoskiego renesansu w XIX wieku, kiedy pojawiły się w kolekcji Adolphe'a de Rothschilda. W żaden sposób nie udawało się jednak tego udowodnić i atrybucja nie została potwierdzona.

Brązy Rothschilda to Michał Anioł

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu Fitzwilliam Museum przekazało, że badania ekspertów potwierdziły, iż tak zwane Brązy Rothschilda to jedyne zachowane dzieła z brązu autorstwa Michała Anioła. Potwierdzać mają to cechy anatomiczne wyrzeźbionych postaci, "często spotykane w niekwestionowanych dziełach Michała Anioła, a nieobecne w pracach innych współczesnych mu artystów" - głosi oświadczenie.

Peter Abrahams, profesor anatomii klinicznej z Uniwersytetu Warwick, wskazywał między innymi na stopy, których duży palec jest krótszy od drugiego palca, a oba są od siebie wyraźnie oddalone. Zwrócił też uwagę na to, że - tak jak w słynnym "Dawidzie" - włosy łonowe są kręcone i skierowane ku górze, w stronę pępka. W innych klasycznych dziełach tego okresu linia włosów jest równo "wygolona". Trzecia cecha charakterystyczna - podkreślił ekspert - to "ośmiopak" na brzuchu wyrzeźbionych postaci zamiast anatomicznie poprawnego "sześciopaku".

Michał Anioł "kochał męskie ciało"

Wiadomo od dawna, że Michał Anioł tworzył w brązie, ale wszystkie inne jego rzeźby z tego tworzywa zaginęły lub zostały zniszczone.

- To naprawdę wielka rzecz. (...) Jesteśmy zdania, że to oryginały wykonane około 1505-1507 roku - powiedziała na konferencji prasowej dr Victoria Avery, kierująca w muzeum działem sztuki stosowanej, jedna z autorek publikacji opisującej wyniki badań nad Brązami Rothschilda.

- Wiemy, że Michał Anioł miał kochanków, kochał męskie ciało, studiował je przez całą 75-letnią karierę i (te brązy) są prawdziwym uosobieniem tej miłości - dodała Avery.

Autor: rzw / Źródło: Reuters, theartnewspaper.com