Kultura i styl

Wzruszony debiutant, docenione legendy. Del Toro wygrywa w Wenecji

Kultura i styl


"Kształt wody" Guillermo del Toro, jednego z najważniejszych meksykańskich twórców filmowych, został wybrany najlepszym filmem 74. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Po weneckiej premierze "Kształt wody" Guillermo del Toro zachwyt wśród krytyków nie miał końca. Szybko stał się jednym z faworytów tegorocznego festiwalu. Przewidywania krytyków nie zawiodły. Del Toro po raz pierwszy został doceniony w Wenecji. Gros krytyków twierdzi, że to najlepszy film Meksykanina od czasów "Labiryntu fauna".

Wielka Nagroda Jury trafiła w ręce jednego z najbardziej cenionych izraelskich reżyserów - Samuela Moaza za film "Foxtrot". Izraelczyk zachwycił w 2009 roku filmem "Liban", za który odebrał wówczas Złotego Lwa. polski krytyk filmowy, Krzysztof Kwiatkowski określił, że "Fostrot" to "film o ranach, jakie w człowieku zostawia przemoc".

Wzruszony debiutant, docenione legendy

Wyraźnie zaskoczony i wzruszony był Xavier Legrand, francuski debiutant, który dzięki "Custody" ("Jusqu’a la garde") wychodził na scenę dwukrotnie. Najpierw, żeby odebrać Lwa Przyszłości za najlepszy debiut. Później otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię. Jeszcze przed wenecką premierą filmu mówiło się, że Legrand jest faworytem i na pewno do domu nie wróci z pustymi rękoma.

Jeden z faworytów tegorocznej edycji "Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri" - czarna komedia z zachwycającą Francis McDormand - musiał zadowolić się jedynie Srebrnym Lwem za scenariusz. Być może w oscarowym rozdaniu film Martina McDonagh zyska więcej przychylności.

Charlotte Rampling, jedna z najjaśniejszych gwiazd brytyjskiego aktorstwa, otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. Brytyjska legenda została nagrodzona w sobotę za rolę w filmie "Hannah" młodego włoskiego reżysera Andrei Pallaoro.

Puchar Volpiego dla najlepszego aktora powędrował do Palestyńczyka Kamela el Basha. Zagrał on w filmie "L'insulte" w reżyserii Ziada Doueiriego o współczesnym Libanie. El Basha dziękując jury za wyróżnienie, podkreślił, że po raz pierwszy zagrał w profesjonalnym filmie. Aktor wcześniej występował jedynie na scenie teatralnej przez blisko 40 lat.

Polski akcent wśród nagrodzonych

Film "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę jako najlepszy dokument o kinie. "Książę i dybuk" to dokumentalna podróż śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera między innymi mistycznego, "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

"Książę i dybuk" nie brał udziału w Konkursie Głównym. Pokazywany był w sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema, w której przedstawiono filmy na temat kina i sztuki filmowej.

Najważniejsze nagrody przynało jury w składzie: Annette Bening (przewodnicząca), Ildikó Enyedi (węgierska reżyserka), Michel Franco (meksykański reżyser i scenarzysta), Rebecca Hall ( aktorka brytyjska), Anna Mouglalis (aktorka francuska) David Stratton (australijski krytyk filmowy), Jasmine Trinca (aktorka włoska), Edgar Wright (angielski reżyser i scenarzysta) i Yonfan (hongkoński reżyser i scenarzysta).

Lista nagrodzonych podczas 74. MFF w Wenecji

KONKURS MIĘDZYNARODOWY

Złoty Lew: Guillermo del Toro "Kształt wody" Srebrny Lew - Wielka Nagroda Jury: "Foxtrot" Samuel Maoz Srebrny Lew - najlepsza reżyseria: Xavier Legrand "Jusqu’a la garde" Puchar Volpiego - najlepsza aktorka: Charlotte Rampling „Hannah” Puchar Volpiego - najlepszy aktor: Kamel El Basha „The Insult” Najlepszy scenariusz: "Trzy bilbordy za Ebbing, Missouri" Martin McDonagh Nagroda Specjalna Jury: "Sweet Country" Warwick Thornton Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki: Charlie Plummer "Lean on Pete" SEKCJA HORYZONTY Najlepszy film: „Nico, 1988” Najlepsza reżyseria: Vahid Jalilvand Nagroda specjalna: „Caniba” - Verena Paravel, Lucien Castaing-Taylor Najlepsza aktorka: Lyna Khourdi Najlepszy aktor: Navid Mohammadzadeh Najlepszy scenariusz: „Los versos de olivido” Alireza Khatami, Najlepszy film krótkometrażowy: „Gros chagrin” Celine Devaux LEW JUTRA Nagroda im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego filmu debiutanta - Xavier Legrand "Jusqu’a la garde" SEKCJA WENECKA KLASYKA Nagroda za odrestaurowany film: Najlepszy dokument o kinie: „Książę i dybuk”

Autor: tmw//now / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Pozostałe wiadomości