Kultura i styl

Guillermo Del Toro przewodniczącym jury w Wenecji

Kultura i styl

[object Object]
Guillermo Del Toro zachwycił świat "Kształtem wody"Imperial-Cinepix
wideo 2/21

Zeszłoroczny laureat Złotego Lwa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji - Guillermo Del Toro został wybrany na przewodniczącego jury 75. edycji tego festiwalu. Odbędzie się on na początku września.

Paolo Baratta, przewodniczący zarządu dyrektorów Biennale di Venezia (w którego skład wchodzi MFF w Wenecji) przyjął rekomendację dyrektora festiwalu Alberto Barbery i ogłosił, że tegorocznemu jury przewodniczyć będzie meksykański reżyser Guillermo Del Toro.

Barbera powiedział, że Del Toro "ucieleśnia wspaniałomyślność, miłość do filmów z przeszłości i przyszłości oraz pasję do tego rodzaju kina, które potrafi wzbudzać emocje, wpływać na ludzi i jednocześnie ich odzwierciedlać". - Dzięki swojej żywej wyobraźni, niezwykłej wrażliwości i wierze w siłę obrazu stworzył fantastyczny świat, w którym miłość i strach mogą współistnieć a bogactwo różnorodności jest fundamentalną wartością - dodał dyrektor festiwalu.

"Wenecja to okno na światowe kino"

- Przewodniczenie jury w Wenecji to ogromny zaszczyt i odpowiedzialność, którą przyjmuję z szacunkiem i wdzięcznością - powiedział Del Toro. - Wenecja to okno na światowe kino i możliwość celebrowania jego siły i znaczenia kulturowego - dodał.

Pochodzący z meksykańskiej Guadalajary twórca zachwycił świat i krytyków swoim najnowszym filmem "Kształt wody", który swoją premierę miał podczas zeszłorocznej edycji włoskiego festiwalu. "Kształt wody" zdobył wówczas główny laur Konkursu Głównego - Złotego Lwa. Film zdobył 13 nominacji do Oscara (najwięcej w tym roku) i dwa Złote Globy (za reżyserię i za muzykę). Zdaniem krytyków, jest to najlepszy film Meksykanina od czasów słynnego "Labiryntu fauna".

MFF w Wenecji odbędzie się w dniach 29 sierpnia - 8 września br.

Autor: tmw/AG / Źródło: The Hollwood Reporter, Variety

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości