Paweł Pawlikowski najlepszym reżyserem tegorocznego Cannes

Kultura i styl

Wśród faworytów do Złotej Palmy jest "Zimna wojna". Relacja Anny Kowalskiejtvn24
wideo 2/3

71. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes powoli przechodzi do historii. Tegoroczne jury pod przewodnictwem australijskiej aktorki Cate Blanchett wręcza nagrody. Paweł Pawlikowski otrzymał laur dla najlepszego reżysera.

20:26

Dziękujemy za uwagę. 72. edycja MFF w Cannes już za rok.

20:21

Wielkim zwycięzcą zostaje Kore-Eda Hirozaku za film "Złodziejaszki".

20:16

Grand Prix Jury, czyli druga co do ważności nagroda festiwalu, trafia do Spike'a Lee za film "Black Klansman"

20:09

Nagrodę Jury otrzymuje Nadine Labaki za film "Capharnaum".

20:05

Cate Blanchett postanowiła wręczyć w tym roku specjalną nagrodę. Specjalną Złotą Palmę otrzymał ją Jean-Luc Godard za film "Image Bok".

20:01

Marcelo Fonte, dzięki roli w filmie "Dogman" Matteo Garrone, został najlepszym aktorem tegorocznej edycji festiwalu.

20:00

Pawlikowski jest pierwszym Polakiem z nagrodą dla najlepszego reżysera w Cannes.

19:58

Pawlikowski podziękował m.in. Januszowi Głowackiemu, któremu zadedykował nagrodę. Głowacki był współautorem scenariusza.

19:55

Najlepszym reżyserem festiwalu został Paweł Pawlikowski.

19:52

W imieniu nieobecnego Panahiego podziękowania przekazała jego córka.

19:50

Za najlepszy scenariusz uznano teksty dwóch filmów. Nagrody otrzymali: Alice Rohrwacher "Happy as Lazzaro” oraz Jafar Panahi za film "Three Faces”.

19:46

Jednak najlepszą aktorką została Samal Jesljamowa za rolę w filmie "Ayka". Film Siergieja Dworcejowa był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

19:43

Pierwszą nagrodę otrzyma najlepsza aktorka. Będzie to Joanna Kulig?

Kadr z filmu "Zimna wojna" Pawła PawlikowskiegoOpus Film
19:38

Teraz na scenę - tradycyjnie - wychodzi Cate Blanchett, która zainauguruje wręczenie nagród Konkursu Głównego.

19:35

Jury Złotej Kamery nagrodziło "Girl" Lukasa Dhonta, który prezentowany był w ramach sekcji "Un Certain Regard".

Kadr z filmu "Girl" Lukasa DhontaFestival de Cannes
19:31

W konkursie filmów krótkometrażowych jury przyznało dwie nagrody. Złotą Palmę otrzymuje Charles Williams za film "All These Creatures". Jury wyróżniło również Wei Shujuna za film "On The Border".

19:22

Jak relacjonuje francuska korespondentka TVN24 BiS Anna Kowalska, na czerwonym dywanie pozowali również twórcy i aktorzy "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego.

19:18

Do wspólnego zdjęcia ustawili się również członkowie ekipy filmu "Człowiek, który zabił Don Kichota" w reżyserii Terry'ego Gilliama.

Film zostanie pokazany na zamknięcie festiwalu. Co ciekawe, Gilliam czekał na ten moment od 20 lat - tyle z przerwami powstawała najnowsza komedia twórcy m.in. "Sens życia według Monty Pythona" czy "Parnassus”.

19:13

Na czerwonym dywanie przed pałacem festiwalowym pojawili się wszyscy członkowie jury.

19:10

W czwartek wieczorem tygodnik "Paris Match" zasugerował, że tegoroczna przewodnicząca canneńskiego jury, australijska aktorka Cate Blanchett chciałaby przyznać Złotą Palmę, najwyższe wyróżnienie festiwalu, jednej z reżyserek walczących w selekcji oficjalnej. A to dlatego – czytamy, że "australijska gwiazdorka pragnie by pierwsze od skandalu Harveya Weinsteina, wydanie Cannes stało się wydarzeniem feministycznym i zaangażowanym".

19:09

Podczas 71. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowała się silna polska reprezentacja. W różnych sekcjach pojawiło się aż siedem polskich koprodukcji.

19:09

Paweł Pawlikowski, reżyser między innymi "Idy", zaprezentował w 10 maja swój najnowszy film "Zimna wojna" na 71. Festiwalu Filmowym w Cannes. Jest to pierwszy polski film od czasów "Pianisty” Romana Polańskiego w 2002 roku i pierwszy polskojęzyczny od "Przesłuchania" Ryszarda Bugajskiego w 1990 roku, który znalazł się w Konkursie Głównym canneńskiego festiwalu.

Film to koprodukcja francusko-polsko-brytyjska. Opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig. Na ekranie partnerują im Agata Kulesza i Borys Szyc.

Wydarzenia pokazane w "Zimnej wojnie" rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku w Polsce i budzącej się do życia Europie. W ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami z paryskich barów minionego wieku.

Scenariusz Pawlikowski napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i Chorwacji.

W skład tegorocznego jury Konkursu Głównego wchodzą: Cate Blanchett, Chang Chen (reżyser z Tajwanu), Ava DuVernay (amerykańska reżyserka), Robert Guédiguian (francuski reżyser), Khadja Nin (piosenkarka z Burundi), Léa Seydoux (aktorka francuska), Kristen Stewart (amerykańska aktorka), Denis Villeneuve (kanadyjski reżyser) i Andriej Zwiagincew (rosyjski rezyser).

Autor: tmw//rzw / Źródło: tvn24.pl, PAP