"Festiwal Off Camera jest idealnym początkiem dla młodych artystów"

TVN24

Aktorka Magdalena Lamparska o festiwalu Mastercard Off Camera 2019tvn24
wideo 2/24

Kino niezależne jest bardzo ważne, dlatego że swoją niezależnością wytycza drogi kinu zależnemu, komercyjnemu - mówiła we "Wstajesz i wiesz" aktorka Magdalena Lamparska, która bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera w Krakowie. - Festiwal Off Camera jest naprawdę idealnym początkiem dla młodych artystów - podkreśliła.

Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Mastercard Off Camera to jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal programowo koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo, jak i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie.

Impreza rozpoczęła się w piątek w Krakowie i potrwa do 5 maja.

CZYTAJ WIĘCEJ O MASTERCARD OFF CAMERA 2019 >

"Można zobaczyć tak wiele propozycji kina niezależnego z całego świata"

Aktorka Magda Lamparska, która uczestniczy w imprezie, wyjaśniała w poniedziałek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24, że w festiwalu bierze udział już po raz czwarty.

- Uwielbiam ten festiwal właśnie dlatego, że w tak krótkim czasie można zobaczyć tak wiele propozycji kina niezależnego z całego świata - podkreśliła. Dodała, że "kino niezależne jest bardzo ważne, dlatego że swoją niezależnością wytycza drogi kinu zależnemu, komercyjnemu".

Jak mówiła Lamparska, podczas festiwalu organizatorzy zapewniają "szeroki wybór filmów, każdy na pewno wybierze coś dla siebie". Przyznała, że sama zaszywa się w sali kinowej, gdzie "podziwia sztukę".

"Festiwal daje szansę również finansową"

Jej zdaniem, festiwal jest także ogromną szansą dla autorów filmów i scenariuszy. - Kolejne ich produkcje mają większe szanse - jeżeli zostaną nagrodzone - na to, żeby zostać docenione na świecie - przekonywała Lamparska.

Aktorka zwróciła jednocześnie uwagę, że "ten festiwal daje szansę również finansową". "Ffestiwal Off Camera jest naprawdę idealnym początkiem dla młodych artystów" - powiedziała na antenie TVN24.

Najważniejszą częścią impezy jest Konkurs Główny "Wytyczanie Drogi". Dziesięć pierwszych lub drugich filmów młodych reżyserów z całego świata rywalizuje w nim o Krakowską Nagrodę Filmową - 100 tysięcy dolarów - przyznawaną przez międzynarodowe jury.

Z kolei w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych najlepsze rodzime produkcje ostatniego sezonu walczą o Nagrodę Kulczyk Foundation w wysokości 300 tysięcy złotych.

Na festiwalu mają zostać przyznane także inne nagrody.

"Atmosfera jest bardzo artystyczna"

Zdaniem Lamparskiej, "publiczność festiwalowa jest bardzo wyedukowana i bardzo nastawiona na kulturę, świadoma". To nie jest publiczność przypadkowa - dodała aktorka.

- Widzowie mają ogromną wiedzę [na temat - przyp. red.] całego kina europejskiego, ale również światowego - zaznaczyła w rozmowie ze "Wstajesz i wiesz" w TVN24. Dodała również, że na festiwalu "atmosfera jest bardzo artystyczna, niezwykle inspirująca".

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ Z AKTORKĄ MAGDALENĄ LAMPARSKĄ:

Cała rozmowa z Magdaleną Lamparską o festiwalu Mastercard Off Camera 2019
tvn24

Autor: akr//now / Źródło: tvn24

Tagi:
Magazyny:
Raporty: