Nowe oblicze reportażu. Mariusz Szczygieł w "Xięgarni"

Kultura i styl

Aktualizacja:
tvn24Mariusz Szczygieł będzie gościem "Xięgarni"

- W reportażu chodzi o to, by jedni ludzie, przy mojej pomocy, rozumieli innych ludzi. Wszystko temu służy: lepszemu rozumieniu siebie nawzajem - mówił Mariusz Szczygieł, który był gościem "Xięgarni".

- Zaczęło się od tego, że muzyk Marcin Krzyżanowski wpadł na pomysł, żeby razem improwizować - powiedział gość Xięgarni, odnosząc się do swojego "Projektu: prawda", który powstał we współpracy z trójką muzyków. Płyta jest dźwiękową interpretacją tekstów Mariusza Szczygła z książki o tej samej nazwie. Autor razem z zespołem planuje w październiku trasę koncertową po Czechach i Polsce.

- Powiedział (Krzyżanowski - red.), że zrobimy taki eksperyment: "Pan będzie czytał tekst, którego my nie znamy, my będziemy go słuchać i potem będziemy się starali grać do tego tekstu. I tą treść, którą pan przeczyta, my zagramy" - wspominał Szczygieł. Dodał, że zainspirowała go perspektywa "zupełnie nowej jakości" tego projektu.

- Graliśmy już koncerty w klubach, filharmoniach, bibliotekach - mówił. - Jest troje muzyków, wokalistka Nuno, która słucha różnych moich zdań, później usiłuje je zaśpiewać. Cuda się tam dzieją - opowiadał.

"Wszystko ma służyć lepszemu rozumieniu się nawzajem"

- Spełnia to moje pewne ambicje ekspresji, czegoś jest mi widocznie wciąż za mało - kontynuował Mariusz Szczygieł. Jak dodał, "widzowie mówią po koncertach, że zupełnie inaczej zinterpretowali te teksty".

- Płyta jest trochę "sztucznym" tworem, natomiast koncerty, w których publiczność bierze udział, kiedy ja czytam ciągle nowe teksty, to jest przeżycie. Kiedyś jedna pani po występie powiedziała mi, że jak przeczytałem jakieś zdanie to jej krew aż zaczęła szybciej krążyć - reporter. Dodał, że "może właśnie o to w tym chodzi, żeby krew szybciej krążyła".

Max Cegielski pytał również o książkę "Projekt:prawda", która jest zbiorem krótkich tekstów reporterskich o poszukiwaniu prawdy przez rożnych ludzi. Mariusz Szczygieł zaznaczył, że jest to projekt który chce kontynuować do "końca życia".

- W reportażu chodzi o to, żeby jedni ludzie przy mojej pomocy rozumieli innych ludzi. I wszystko ma temu służyć, lepszemu rozumieniu się nawzajem - podsumował Szczygieł.

Mariusz Szczygieł jest reporterem, dziennikarzem prasowym, a dawniej także telewizyjnym i radiowym. Ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Książka "Gottland", poświęcona Czechom, została przełożona na 10 języków. Autor otrzymał za nią między innymi NIKE Czytelników oraz European Book Prize 2009 – nagrodę Unii Europejskiej za najlepszą europejską książkę roku.

Razem z Wojciechem Tochmanem i Pawłem Goźlińskim założył Instytut Reportażu oraz księgarnię reporterów Wrzenie Świata.

W drugiej części programu Michał Komar opowiadał o mistrzu życia wygodnego i dowcipnego. Odeta Moro podpowiadała natomiast, co warto przeczytać.

Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.

Zobacz cały program

"Xięgarnia", 23.09tvn24

Autor: KG,JZ//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24