TVN24 | Kultura i styl

"Zabrali nam wszystko, chcą jeszcze więcej". Maria Peszek wraca z nowym singlem i pisze do "przyjaciół LGBT"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl
Fragment singla "Virunga" Marii PeszekYouTube\Maria Peszek\Mystic.pl
wideo 2/6
YouTube\Maria Peszek\Warner Music PolskaFragment singla "Virunga" Marii Peszek

"Zostało nas kilka tysięcy górskich goryli we mgle, zabrali nam wszystko, chcą jeszcze więcej, lgbt lgbt" - śpiewa Maria Peszek w nowym singlu "Virunga". Utworowi, który zapowiada nowy album artystki, towarzyszy list do "przyjaciół LGBT", w którym pisze, że "Virunga" jest dla nich. 

Po ponad pięciu latach przerwy z nowym materiałem wraca Maria Peszek. Wokalistka, autorka piosenek opublikowała w środę nowy singiel "Virunga". Jest to utwór zapowiadający piąty studyjny krążek artystki, którego premiera planowana jest na wrzesień.

"Drodzy przyjaciele LGBT, zawsze byliście blisko. Jesteście moimi wiernymi odbiorcami, dajecie mi siłę i inspirujecie. Podziwiam was. Dlatego pierwsza piosenka z mojej nowej płyty jest właśnie dla Was" - czytamy pod oficjalnym klipem do "Virungi" na jej koncie na YouTubie.

Publikacja pierwszego singla, dedykowanego osobom nieheteronormatywnym, zbiega się z Pride Month, czyli Miesiącem Dumy, który trwa cały czerwiec jako forma upamiętnienia zamieszek w nowojorskim Stonewall z czerwca 1969 roku. Słowo "pride", czyli "duma" w języku angielskim, oznacza przeciwstawianie się wstydowi czy poczuciu wykluczenia społecznego, które towarzyszy osobom nieheteronormatywnym.

Tytuł singla odwołuje się do Wirungi, wulkanicznego pasma górskiego na granicy Rwandy, Demokratycznej Republiki Konga oraz Ugandy. Wirunga znana jest między innymi z tego, że jest domem dla goryli górskich, które wpisane są do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. To właśnie do tego gatunku Peszek porównuje osoby nieheteronormatywne:

"zostało nas kilka tysięcy górskich goryli we mgle zabrali nam wszystko chcą jeszcze więcej lgbt lgbt"

W tekście pojawił się cytat z przemówienia prezydenta. Chodzi o wystąpienie Andrzeja Dudy 13 czerwca ubiegłego roku w ramach kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, kiedy mówił: "Próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia".

Andrzej Duda o LGBT: próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologiaTVN24

Aktorka, piosenkarka i autorka tekstów piosenek Maria Peszek ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Śpiewu uczyła się między innymi u sopranistki Elżbiety Towarnickiej.

Jej debiutancki album "Miasto mania" ukazał się w 2005 roku, który szybko uzyskała status platynowej płyty. Ma na koncie między innymi Paszport "Polityki" i trzy Fryderyki w kategorii autor roku.

Jej ostatni album "Karabin" z 2016 roku też uzyskał status platynowej płyty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Peszek: budzi się we mnie gniew, gdy wolność osobista jest zagrożona >>>

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl